Ziraat Katılım’dan tarımsal girdi finansmanına destek

0
202

Ziraat Katılım’ın tarıma desteği sektöre finansman akışını hızlandıracak. Ziraat Katılım Genel Müdürü Metin Özdemir, her türlü tarımsal girdinin finansmanı için çiftçilere destek vereceklerini ifade ederek, “Katma değerli üretimi kaynak sağlayarak, tarımda sürdürülebilirliğe katkı sunacağız” dedi.

Dünya ekonomilerinde salgın sonrası artan gıda fiyatları ile tarım sektörü giderek daha kritik hale gelirken, Türkiye’de tarımsal üretime destek veren bankalara Ziraat Katılım’ın da eklenmesi ile sektöre aktarılan kaynağın artması bekleniyor.

“Tarım Bankacılığı” konsepti ile çiftçilere ve tarım alanında faaliyet gösteren firmalara özel kampanyalar ve kredi imkanları sunan Türk bankacılık sektörü, çiftçinin ve üreticinin ihtiyaçlarını karşılamak için elini taşın altına koyuyor. Bu amaçla hareket eden bankalara Ziraat Katılım Bankası da eklenirken, sektöre aktarılan kaynağın daha geniş kitlelere ulaşması sayesinde tarıma ilginin de artması öngörülüyor.

334 milyar lira kaynak

Ziraat Katılım Bankası, Türkiye’de tarımsal üretime yönelik finansman ihtiyacını karşılayan ilk katılım bankası özelliğini taşıyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, geçen yılın sonu itibarıyla bankacılık sektörünün tarım alanında faaliyet gösteren şirketlere toplamda sağladığı kredi desteği 334 milyar 278,2 milyon liraya ulaştı. Söz konusu rakam 2021 sonunda 166 milyar 680,4 milyon lira düzeyinde bulunurken, bu da geçen bir yıllık süreçte tarımsal üretime verilen kredi desteğinin iki katına çıktığına işaret etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz