Zeytini sel ve kuraklık vurdu: ‘Ürün var verim yok’

Fatma Keber

Urfa ve Antep’te zeytinde hasat sezonu yaklaşırken üreticiler endişeli. Bu yıl Urfa’da sel, Antep’te ise kuraklık yaşanması nedeniyle zeytinde verim düştü.

URFA – Urfa ve Antep’te zeytin sezonu bu yıl için iyi gitmiyor. Urfa’da mart ayından yaşanan seller ve bölgede etkili olan kuraklık, zeytinde verimin düşmesine neden oldu.

Bozova Ziraat Odası Başkanı Müslüm Okan, “Bozova’da çiftçilerimiz her sene zeytinden kazanç sağlıyordu ama bu sene özellikle sel ve dolu nedeniyle bu sekteye uğradı, çiftçilerimiz ürün alamadı” dedi.

Bozova Ziraat Odası Başkanı Müslüm Okan

 

‘ZEYTİNDE FİYATLAR ARTACAK’

Verim kaybının zeytinyağı fiyatlarını da etkileyeceğini söyleyen Okan, “Zeytinin 20 litrelik tenekesi 2 bin 500-3 bin lira ise bu yıl 5 bin liraya çıkacak. Fırsatçılık yapanlar da var. Üretenler ‘zeytin yok’ diyor, o yüzden tenekesini normalde 2 bin liradan satacak. Market sahibi de 2 bine alıp 3-4 bin lira arasında fiyat koyacak. Bu da doğal olarak vatandaşa zarar verecek” diye konuştu.

Okan, şu bilgiyi de paylaştı: “2024 yılında Devlet Su İşleri (DSİ) ile bir sözleşme yaptık. Sulama Birlikleri aracılığı ile ilçemizdeki 15 bin dönümlük kurak durumdaki topraklarımızı suya kavuşturma sözü aldık. Bu da çiftçilerimiz adına sevindirici bir konu.”

‘DESTEK ALAMAYINCA AĞAÇLARIMIZA BAKIM YAPAMADIK’

Urfa’nın Bozova ilçesinde çiftçilik yapan Sedat Elmas, “Benim 650 ağacım var. Bu sene selden, soğuktan, doludan ve depremden çok etkilendik” dedi.

Yaşanan selin ardından herhangi bir devlet desteği alamadıklarını ifade eden Elmas “Buraya bir yetkili gelmedi, yardımcı olmadı. Destek alamayınca ağaçlarımıza bakım yapamadık. Her tarlaya 300-400 bin lira harcamamız lazım ki eski haline gelsin. Sel toprağı götürdü, ağaçların altına toprak dökmemiz lazımdı ama yapamadık. Öyle olunca ağaçlar verim veremedi” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Müge Akgün: Kıbrıs’ta şeflerin düeti

Kıbrıs’a yıllardır giderim, Akdeniz’in bu her anlamda kendine has...

406 Milyon TL’lik tarımdal destek ödemesi bu gün hesaplara yatırılacak

Bitkisel Ürün Sigortası Desteği için 296 milyon 471...

OECD ekim raporu: Türkiye gıda enflasyonunda ilk sırada

OECD, üyesi olan ülkelerde ekim ayında kaydedilen gıda enflasyonu...

Birçok kent için kuvvetli yağmur ve kar uyarısı

Meteoroloji, güney, güneydoğu ve doğu bölgelerinde bulunan pek çok...