Zeytinde rekora rağmen ucuzluk zor

Zeytin ve zeytinyağı üretiminde tarihi rekor geliyor. Ancak yüksek maliyetler yüzünden fiyatlarda ucuzluk zor görünüyor. Bolluğun sıkıntıya dönüşmesinden de endişe ediliyor.

Türkiye bu yıl zeytinyağında 421 bin ton, sofralık zeytinde 750 bin ton civarında üretimle tarihi rekora hazırlanıyor. Tahminlerde bir sapma olmaması halinde geçen yıla göre zeytinyağı üretimi yaklaşık yüzde 79, zeytin üretimi yüzde 65 oranında artacak.

Ancak zeytindeki bolluk ve bereketin vatandaşın sofrasına ucuzluk olarak yansıması zor görünüyor. İhracatta beklenen artışlar yaşanmaması halinde ise ürünün elde kalmasından endişe ediliyor.

17’nci Ayvalık Uluslararası Zeytin Hasat Festivali 3-6 Kasım tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle yapıldı. Ölmez ağacın gölgesinde başlayan festivale bu yıl rekor rekolte ve rekorla birlikte gelen bir dizi bilinmezlik damga vurdu.

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, Ayvalık Ticaret Odası Başkanı Ali Uçar, Ayvalı Ziraat Odası Başkanı Hasan Baysal ve zeytinyağı üreticileri SÖZCÜ’ye zeytin ve zeytinyağına ilişkin önemli bilgiler aktardı.

KOYACAK KAP YOK!

Yapılan tahminlere göre, geçen sezonda yaklaşık 450 bin ton olan sofralık zeytin üretimi bu sezonda 750 bin tona, yaklaşık 230 bin ton olan zeytinyağı üretimi de 421 tona çıkacak. Bu rekor artışlarla Türkiye zeytin üretiminde dünya birincisi, zeytinyağı üretiminde de ikinci sıraya yükselecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Şevket Sayılgan: Türkiye’de zorlaşan enflasyon ve tarım ilişkisi

Enflasyon, fiyat seviyelerindeki genel bir artış olarak tanımlanan ekonomik...

Denetime takıldı: İnternetten alınan sekiz zeytinyağının tümü sahte çıktı

İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün zeytinyağına ilişkin denetimleri...

Prof. Dr. Aykut Gül: Tarımsal örgütler artık daha etkili

Son asırda dünya üzerinde kurulan ve giderek acımasızlaşan vahşi...

Necdet Buzbaş Cumhuriyet’in Yüzüncü Yılında Gıda Sanayisinin 99 Yılı Kitabı

Necdet Buzbaş Cumhuriyet’in Yüzüncü Yılında Gıda Sanayisinin 99 Yılı...