Zeytinde rekora rağmen ucuzluk zor

Zeytin ve zeytinyağı üretiminde tarihi rekor geliyor. Ancak yüksek maliyetler yüzünden fiyatlarda ucuzluk zor görünüyor. Bolluğun sıkıntıya dönüşmesinden de endişe ediliyor.

Türkiye bu yıl zeytinyağında 421 bin ton, sofralık zeytinde 750 bin ton civarında üretimle tarihi rekora hazırlanıyor. Tahminlerde bir sapma olmaması halinde geçen yıla göre zeytinyağı üretimi yaklaşık yüzde 79, zeytin üretimi yüzde 65 oranında artacak.

Ancak zeytindeki bolluk ve bereketin vatandaşın sofrasına ucuzluk olarak yansıması zor görünüyor. İhracatta beklenen artışlar yaşanmaması halinde ise ürünün elde kalmasından endişe ediliyor.

17’nci Ayvalık Uluslararası Zeytin Hasat Festivali 3-6 Kasım tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle yapıldı. Ölmez ağacın gölgesinde başlayan festivale bu yıl rekor rekolte ve rekorla birlikte gelen bir dizi bilinmezlik damga vurdu.

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, Ayvalık Ticaret Odası Başkanı Ali Uçar, Ayvalı Ziraat Odası Başkanı Hasan Baysal ve zeytinyağı üreticileri SÖZCÜ’ye zeytin ve zeytinyağına ilişkin önemli bilgiler aktardı.

KOYACAK KAP YOK!

Yapılan tahminlere göre, geçen sezonda yaklaşık 450 bin ton olan sofralık zeytin üretimi bu sezonda 750 bin tona, yaklaşık 230 bin ton olan zeytinyağı üretimi de 421 tona çıkacak. Bu rekor artışlarla Türkiye zeytin üretiminde dünya birincisi, zeytinyağı üretiminde de ikinci sıraya yükselecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Özgür Özel Buğdaya yüzde 10 zam verenlere, yazıklar olsun”

CHP lideri Özgür Özel, Tekirdağ'da gerçekleşen Buğday Mitingi için...

Gazi Kutlu: Kivide ihracat yüzde 35 azaldı, ithalat yüzde 321 arttı

Bu yılın ilk dört ayında kivi ihracatımız 5,4 bin...

Ozan Gündoğdu: Buğday fiyatını Şikago belirliyor

Buğday üreticileri dertli. Bugün Tekirdağ’da CHP’nin buğday mitingi var....

Akdeniz Meyva Sineği Mücadelesinde gelinen nokta

Adana Valiliğinden Çifçiye Müjde Perşembe günü valimizin başkanlığında tarım...