Zamlı maaş sevinci yarım kaldı, alışveriş sepeti yüzde 16 zamlandı

0
223

Bu yılın ilk zamlı maaşları hesaplara yatacak. Ancak maaşlar gelmeden zamlar geldi. Cumhuriyet’in takip ettiği ürünlerin fiyatları, yüzde 45’e kadar çıktı. Alışveriş sepeti ise bir ayda yüzde 16 oranında zamlandı.

8 bin 500 liraya yüzde 54 oranında zam yapılan asgari ücretin ardından, memur ve emekli maaşlarına da yüzde 30 oranında zam yapılacak. Ocak ayı enflasyonu henüz açıklanmasa da, yaklaşık 20 üründe yüzde 45leri bulan fiyat artışları yaşandı.

Aralık ayında asgari ücret 5 bin 500 lirayken, 710 gr domates salçası 39.90 TL, 1 litre süt ise 18.50 TL olarak satılıyordu. Ancak bugün, domates salçasının fiyatı yüzde 35 oranında artarak 54.90 liraya, süt ise yüzde 45 oranında artarak 26.90 liraya çıktı. Bu ürünlerin içerdiği ortalama alışveriş paketinde aylık artışlar yüzde 16yı buldu. Aralık ayında 1007 liraya dolan sepet, ocak ayının son günlerinde yüzde 16 zamla 1172 liraya dolmuş durumda. İşçinin eline henüz geçmeden eriyen asgari ücret, sendikaların ara zam için şimdiden ses yükseltmesine neden oluyor. 

SUYA YAZILAN YAZI

Cumhuriyet’in alışveriş sepetini değerlendiren Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Asgari ücret zamlarının suya yazılan yazı olduğunu ispatlıyor” dedi. Dar gelirlinin en önemli gider kalemi olan gıda enflasyonunun hâlâ üç haneli olduğunu hatırlatan Çerkezoğlu, “Enflasyon tek haneye düşene kadar yılda dört kez zam yapılmalı ücretlere. Biz geçen yıl da ara zammı dillendirdiğimizde herkes karşı çıkmıştı ama sonra mecbur kaldılar. Uzun vadede kurtuluş asgari ücret zamları değil, asgari ücretin ortalama ücret haline gelmemesi, kontrollü ekonomi politikaları ve sendikalaşma ile ilerleyen toplu iş sözleşmeleri ile olur” dedi.

Kamu Emekçileri Sendikası Eşbaşkanı Mehmet Bozgeyik de Temmuz beklenmeden en azından asgari ücret oranında zam talep etti. Bozgeyik, “Ulaşım, gıda ve kira zamları durmuyor. Yüzde 30 kimseye yetmiyor. Toplusözleşme kanununa aykırı olarak belirlenen zamlarla, emekçi tek bir kişinin iki dudağının arasından çıkacak rakamlara mahkûm edilemez” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz