Zam ve dönüşümlü sulama üreticiyi zorluyor

Tarımsal sulamada de­kar başına uygulanan fiyat artışı depremin vur­duğu illerde geçen yıl uygu­lanan yüzde 50’lik destek ke­silince yüzde 300’e ulaştı.

Türkiye’nin önemli tarım­sal üretim merkezlerinden Adana’da, hesapta olmayan sorunlar ortaya çıktığını kay­deden Seyhan Ziraat Odası Başkanı Yaşar Özkan, yüksek hava sıcaklıklarından kay­naklı bazı bölgelerde “dönü­şümlü sulama uygulanacağı” yönündeki açıklamanın çok fazla suya ihtiyacı olan mısır­da, üreticileri adeta batıraca­ğını söyledi.

Özkan, Adana’da hava sı­caklıklarının daha önce gö­rülmeyen derecelere ulaş­tığını, bu günlerde bazı böl­gelerde sulama rotasyonları uygulanacağının açıklandığı­nı anımsattı. Bu durumun ka­bul edilebilir olmadığını ak­taran Özkan, “Devlet Su İşle­ri’nden talebimiz bu durumu yeniden değerlendirerek ro­tasyon uygulamasını gelecek aydan itibaren uygulaması. Aksi taktirde doğacak sorun­ların altında sadece üretici değil, siyaset kurumları dahil tüm kurumlar kalır” dedi.

Üretici, mısırın dekarını 280 liraya sulayacak

Sulama Birlikleri tara­fından açıklanan yeni sula­ma ücretlerinde daha önceki yüzde 50 indirimli tarifelerin bu yıl uygulanmadığını kay­deden Özkan, geçen yıl mı­sır için dekara ödenen 77,50 TL’nin bu yıl 280 lira olarak açıklandığını bildirdi. Artış oranının yüzde 300’ün üze­rinde olduğunu vurgulayan Özkan, geçen yıl mısır ürünü alış fiyatına sadece yüzde 5 artış yapıldığını hatırlattı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Gazi Kutlu: Çay, buğday ve arpa fiyatlarının ardından gözler fındıkta

Kasada para yok iken, faize, garanti yol, köprü, hastane...

Halk borçlanarak karın doyuruyor

İktidar, asgari ücrete ara zam beklentilerine kulak tıkarken borç,...

Çukurova’da Akdeniz meyve sineğine karşı entegre mücadele yürütülüyor

Adana'nın Çukurova ilçesinde popülasyonunun artması beklenen Akdeniz meyve sineği...