Yılbaşınız zehir olmasın! Hayat kurtaran uygulama

Yılbaşı öncesi sahte içki kaçakçıları yine hortladı. Yurt genelinde kaçakçılara yönelik operasyonlar devam ederken, akıllara “Satın aldığımız içkinin gerçek olup olmadığı nasıl anlarız?” sorusu geldi. Hürriyet olarak bu sorunun cevabını da Gelir İdaresi Başkanlığı’nın oluşturduğu telefon uygulamasında bulduk.

Son yıllarda, özellikle yılbaşı gibi kutlama günleri yaklaşınca piyasalardaki sahte içki dolaşımı da artıyor. Sahte içki oranı o kadar yükseliyor ki, çok dikkatli olsanız bile bazen Piyango size de vurabiliyor. Geçenlerde hiç bilmediğim iki ayrı yerden rastlantısal olarak birer şişe rakı ve viski almıştım. Ancak birer kadeh içtikten sonra lezzetinden şüphelendim ve şişeleri bir kenara koydum. Birkaç gün önce Gelir İdaresi Başkanlığı’nın Bandrollü Ürün İzleme Sistemi’ni (GİB BÜİS) görünce o iki şişe geldi aklıma.

SİSTEM ŞÖYLE İŞLİYOR

GİB BÜİS uygulamasını kolayca indirip şişelerin üzerindeki barkodları tarattım. Uygulama size barkod taramasının ardından bandroldeki “pembeden yeşile kademeli renk geçişini” kontrol etmenizi de söylüyor. Bu iki adımdan sonra ürünün şüpheli olup olmadığı belirtiliyor. Benim aldığım ilk şişede bandrolü okutup sonraki adımları geçtiğimde “Şüpheli ürün” yazısı çıktı. Diğer şişede bandrol bile yarımdı. O noktada bandrolün altındaki seri numarasını girebiliyorsunuz. Ben de öyle yaptım. O seri numarayı da tanımadı sistem. Tedbiren bir önceki şişenin seri numarasını da girdim. Sonuç yine aynıydı. Benim her iki şişe de “şüpheli ürün” çıktı.

Son ekranda “Sahte bandrol şüphesi. Lütfen ürünü satış noktasına iade ediniz” notu yazıyor. Bir kullanıcı olarak bu uygulamanın büyük faydasını gördüm. Eminim benim gibi birçok kişi aldıkları üründen şüphelendiklerinde gerçeğe ulaşmakta zorlanıyordur. Belki de insanlar tüm şüphelerine rağmen, tam bilgiye ulaşamadıkları için riskli içkiyi tüketiyor. Şimdi yine bir yılbaşı arifesindeyiz. İçki satın alınca bu kontrolü yapmakta büyük fayda var. Bir dakikadan kısa süre ayırıp aldığınız ürünün gerçek olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Prof. Dr. Aykut Gül: Yeni üretim sezonu yeni ümitler

Eylül ayı, tarımsal üretim sezonunun başlangıcı kabul edilir. Eylül...

Rüştü Bozkurt: Tarımda önemli bir başlangıç

✔  “Tarım ve hayvancılık konusunda bir şeyler yapmak için atılan...

Türkiye de var: 32 ülkeye iklim değişikliği davası

Portekizli gençler Türkiye dahil 32 ülke hakkında iklimle ilgili...