Yerel ürünlere coğrafi destek büyüyor

0
296

10 yıl önce başlatılan Coğrafi İşaretli Ürünler Projesi ile küçük üreticiyi, kooperatifleşmeyi ve kadın istihdamını destekleyen Metro Türkiye yerel ürünlerin hem yeme-içme sektöründe hem de yurt dışında tanınmasına öncülük ediyor.

Türkiye’de 1990’dan beri faaliyet gösteren Metro Türkiye, 33 yıldır Türk mutfak kültürünü, değerlerini korumak, geleceğe taşımak ve Türk mutfağının şefleriyle birlikte dünyada hak ettiği yere gelmesini sağlamak amacıyla çalışmalar yapıyor. Metro Türkiye’nin bu amaca yönelik çalışmalarının başında ise yerel ve coğrafi işaretli ürünler geliyor. 10 yıl önce başlattığı proje ile yerel ürünlerin ve üreticilerin gelişmesine öncülük eden Metro Türkiye, Türkiye’ye özgü ürünleri yeme-içme sektörü ile de buluşturuyor. Metro Türkiye CEO’su Sinem Türüng, Türk mutfağını ileriye taşımanın yolunun yerelleşmeden geçtiğine inandıklarını vurguluyor ve “Türkiye’nin dört bir yanındaki yerel üreticilerle iş birliği yapıyor ve sürdürülebilir tarımsal üretim yöntemleri konusunda farkındalıklarını artırıyoruz. Üreticilerin ve üretim süreçlerinin desteklenmesinden bu ürünlerin yurt dışına ihraç edilmesine, hatta restoran menülerine girmesine kadar pek çok alanda çalışmalar gerçekleştiriyoruz” diyor.

Hatay’ın beyaz bal kabağı tescillenecek

Türüng coğrafi işaretli yeni ürünlerle ilgili son çalışmalarını anlattı. Yerli tohumla üretim yapan üreticileri, kooperatifleşmeyi ve kadın istihdamını destekleyerek, herkesin kazandığı bir ekonomik model yarattıklarını kaydeden Türüng, “Yerli ürün sürdürülebilir olmazsa, Türk mutfağının sürdürülebilirliği söz konusu olamaz anlayışımızla ülkemizin yerel ürünlerine sahip çıkıyoruz.

Sinem Türüng

Gelecek nesillere bırakacağımız değerleri ve eşsiz lezzetleri kayıt altına almak için 2012’de Coğrafi İşaretli Ürünler Projemizi hayata geçirdik. Bu konu, ülkemizde ilk kez bu proje ile kamunun gündemine taşındı. Günümüzde Finike portakalından Zile pekmezine, Malatya kayısısından Bayramiç beyazına kadar sezonuna bağlı olarak 200’den fazla gıda ve gıda dışı coğrafi işaret tescilli ve aday ürünü raflarımıza taşıyoruz. Ancak bu projemiz ile coğrafi işaret tescilli ve aday ürünlere sadece mağazalarımızda yer vermekle kalmıyor; korunması, geliştirilmesi, bilinirliğinin artması ve gelecek nesillere de ulaşabilmesi amacıyla bu ürünlerin tescil edilmesinden ihracatına ve restoran menülerine dâhil edilmesine kadar tüm süreçleri destekliyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz