Yeni tip şap hastalığına karşı aşı üretimi başladı

0
620

Şap Entitüsü Müdür Vekili Ertan Ağtürk, yeni tip egzotik suş şap hastalığına karşı aşı üretimine hızla başlandığını ve 1 milyon dozun sahaya sevk edildiğini belirterek, “Şap insanlara bulaşmamakta. Hayvandan hayvana geçen bir hastalık olup etin tüketilmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.” dedi.

Şap Entitüsü Müdür Vekili Ertan Ağtürk, 8 Mart’ta ortaya çıkan yeni tip egzotik suş şap hastalığına ilişkin çalışmalara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Şap hastalığının çift tırnaklı hayvanları etkilediğini ve bu hayvanlarda et ve süt verimi açısından kayıplara yol açtığını dile getiren Ağtürk, “Hayvanlarda 41 dereceyi bulan yüksek ateşle seyreden, aynı zamanda ağız, meme ve ayaklarda aftlara, yaralara sebep olan bir hastalıktır. Bu hastalık, çiftçilerimiz için çok büyük bir verim kaybına sebep oluyor.” diye konuştu.

Ağtürk, hastalık öncesinde 19 ülkenin oluşturduğu Avrasya Bölgesi Şap Hastalığı Laboratuvarları Ağı (WELNET) sistemine dahil olan ülkelerde alınan örnekler üzerine yeni tip şap virüsüyle ilgili 1 aydır aşı çalışmalarına başladıklarını, acil aşı üretimi prosedürü çerçevesinde 1 milyon aşı ürettiklerini, haftalık olarak da 2,5 milyon aşı üreteceklerini kaydetti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz