Yemeği görmek bile insülin salınımı için yeterli!

0
495

Bir yemeğin sadece görüntüsü bile beyinde hormonal bir yanıtı tetikliyor.

Karbonhidratlar kan dolaşımına ulaşmadan önce bile, yemeğin görüntüsü ve kokusu insülin salınımını tetikliyor. İlk kez, Basel Üniversitesi’nde görevli araştırmacılar, bu insülin salınımının, bu durumlarda meydana gelen kısa süreli bir inflamatuar cevaba bağlı olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte fazla kilolu bireylerde, bu inflamatuar yanıt o kadar fazladır ki, insülin sekresyonunu bozabilir.

Yaklaşan bir yemeğin beklentisi bile vücutta bir dizi tepkiyi tetikler, belki de bunlardan en bilineni ağzın sulanması. Ancak kan şekerini düzenleyen insülin hormonu da biz daha lokmamızı ağzımıza atmadan önce devreye girer. Uzmanlar buna insülin sekresyonunun nöral aracılı (veya sefalik) fazı diyorlar.

Yemek bağışıklık savunmasını uyarıyor

Ancak geçmişte, bir yemeğin duyusal algısının insülin üretimini hızlandırmak için pankreasa nasıl bir sinyal ürettiği açık değildi. Şimdi, Basel Üniversitesi ve Basel Üniversite Hastanesi’nden araştırmacılar yapbozun önemli bir parçasını belirlediler: interlökin 1 beta (IL1B) olarak bilinen ve aynı zamanda patojenlere karşı bağışıklık tepkisinde veya doku hasarında yer alan bir inflamatuar faktör. Ekip bulgularını Cell Metabolism dergisinde yayınladılar.

Biyotıp ve Klinik Departmanından çalışma lideri Profesör Marc Donath, “Bu inflamatuar faktörün, sağlıklı bireylerde normal insülin salgılanmasının önemli bir oranından sorumlu olması şaşırtıcı, çünkü aynı zamanda tip 2 diyabetin gelişiminde de yer alıyor” diye açıklıyor.

Sinir aracılı insülin sekresyonu söz konusu olduğunda koşullar farklı oluyor: “Bir yemeğin kokusu ve görüntüsü beyindeki mikroglia olarak bilinen spesifik bağışıklık hücrelerini uyarır,” diyor Dr. Sophia Wiedemann. “Bu hücreler kısaca IL1B’yi salgılar ve bu da otonom sinir sistemini vagus siniri yoluyla etkiler.” Bu sistem daha sonra sinyali insülin salgılama bölgesine, yani pankreasa iletir.” diye sözlerini tamamlıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz