Yalçın Doğan: Yüzyılın deprem fırtınası

0
784

7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki depremin üzerine 6’dan daha büyük üç ayrı deprem artçı olmaktan uzak, kendi başına deprem niteliğinde. Ayrıca dün öğleden sonraki saatlerine kadar 66 artçı deprem yaşanıyor. Depremin sebep olduğu can ve mal kaybının tam bilançosunu görebilmek için herhalde en az bir hafta beklemek gerekiyor.

Felaketin büyüklüğüne ölçü olmak üzere, bir kaç veri:

“-Beş yüz yıldır stres biriktiren fay parçaları kırılıyor. Prof. Hasan Sözbilir’in verdiği bilgi bu. 

-Öyle bir birikim ki, ilk deprem 7.8 büyüklüğünde çok büyük iken, on saat sonra, dünya deprem tarihinde pek görülmemiş biçimde 7.6 büyüklüğünde ikinci bir deprem meydana geliyor.

-İki depremin de artçıları devam ederken, o artçıların büyüklüğü 6.6 ve 6.7 gibi, artçı olmaktan çok yine bağımsız ve çok büyük deprem niteliği taşıyor. Tam bir deprem fırtınası.

-Kırılan fay Kahramanmaraş merkezli ilk deprem, kuzeyde Kafkaslara, güneyde Mısır’a kadar uzanıyor.

-1939 Erzincan depremi 7.9 büyüklüğünde ama, Erzincan ile sınırlı.

-Dün depremin etkilediği birinci bölgede beş milyon, etkilenen on ilde ise, on üç milyon insan yaşıyor. Etkisi ve yarattığı her türlü hasar açısından Türkiye’de yüzyılın en büyük depremi”.

Olağanüstü bir facia yaşıyoruz.

Yukarıdaki objektif verilere ek olarak, bütün dünyanın yardım için ayağa kalkması, 45 ülkenin yardım göndermek için Ankara ile bağlantı kurması, facianın büyüklüğünü bir kez daha gösteriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz