Vahap Munyar: Ceketimizi gösterip ‘MSA mezunu şef’ diye işe giren var

0
228

MUTFAK Sanatları Akademisi’ni (MSA) 19 yıl önce, 2004 yılında kuran Mehmet Aksel, bir süre önce ulaştıkları noktayı gözden geçirdi:

–          Yılda 2 bin mutfak profesyonelini mezun ediyoruz. 22 bin dolayında mutfak meraklısı da workshoplarımızda eğitim alıyor. Okulumuz hep tam kapasite çalışıyor.

MSA’nın Maslak’taki merkezine yaptığı yatırımı düşündü:

–          Burada 12 milyon Euro’luk yatırım var…

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı özel eğitim kurumu olmakla kalmadıklarını irdeledi:

–          Turizm ve ağırlama sektörünün en iddialı mesleki eğitim akreditörlerinden “Confederation of Tourism & Hospitality” (CTH), İngiltere kökenli “City & Guilds”, İskoç “SQA” ve “Pearson/Ed Excel” tarafından onaylı tek eğitim kurumuyuz.

19 yıl önce öğrenci listesini excel’de tutma adımı attıklarını anımsadı:

–          Zamanla muhasebe programı aldık. Öğrenci notları için program yazdırdık. Mezunları takip programı hazırlattık. Bunlara daha sonra ürün-malzeme satın alma programı ekledik.

Nesnelerin interneti gündeme geldiğinde programların birbiriyle konuşması gerektiğinin farkına vardı:

–          Microsoft’a bir software hazırlattık. Artık öğrencilerimizin her hareketini izleyebiliyoruz. Mezuniyeti sonrası çalıştıkları yerlerin kaydını tutabiliyoruz.

Arada torpil talepleriyle karşılaştıkları aklına geldi:

–          İngiltere’den akredite olmamız, torpil taleplerini rahatlıkla geri çevirebilmemizi sağlıyor. Ayrıca 7 gün devamsızlık bizde okuldan atılma ile sonuçlanıyor. Yani, “Parasını ödedim, mezuniyetim garanti” gibi bir durum asla yok.

MSA’yı dünya çapında güçlü kılan özelliğin altını çizdi:

–          Dünya Şefler Birliği (WACS) tarafından “Dünyada Eğitim Kalitesi En Yüksek Profesyonel Aşçılık Okulu” seçilen, uluslararası 4 akreditasyon kurumundan onaylı, uluslararası diploma veren Türkiye’deki tek mutfak okuluyuz.

Profesyonel mezunlarının iş bulma kapasitesinin ilginç göstergelerinden biri üzerinde durdu:

–          Bizim ceketlerden çalıp, “MSA mezunu şefim” diye bazı restoranlarda işe girenlere tanık olduk.

Geçenlerde MSA’ya uğradım, Mehmet Aksel ve MSA Yönetici Direktörü Sitare Baras’la sohbet ettim. Aksel, MSA’nın eğitim modelinin başarıya ulaştığını belirtti:

–          Bundan 5-6 yıl önce ülkemizdeki mesleki eğitim sistemini kafaya taktım. Köy Enstitüleri modelini inceledim. Birçok kaynağı yalayıp yutarcasına okudum.

Sitare Baras araya girip MSA’nın başarısını iş bulma oranı üzerinden tekrarladı:

–          MSA’nın mezunlarının yüzde 70’i ertesi sabah iş bulabiliyor.

Aksel, mezunlarının bile hareketlerini izlemeyi sürdürmelerinin bir yararını aktardı:

–          6 Şubat 2023 Pazarcık ve Elbistan depremlerinin hemen ardından mezunlarımıza çağrı yaptık. O çağrı ile birlikte 7 bin mezunumuzu 11 ilimizi kapsayan deprem bölgesine yemek yapma desteği için yönlendirebildik.

Bu noktada hazırladığı sunumu ekrana yansıttı:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz