Urfa’da fıstık ağaçlarını sel vurdu: ‘Çiftçi zorda, soran yok’

0
309

Urfa’da geçtiğimiz günlerde meydana gelen sel nedeniyle pek çok tarım arazisi, özellikle fıstık ağaçları sel suları altında kaldı. Ürünleri zarar gören çiftçiler, zor durumda olduklarını söylüyor.

Urfa’da 15 Mart ve 26 Mart tarihlerinde iki sel meydana geldi. Seller nedeniyle can kaybı yaşanırken pek çok ev ve dükkan da hasar gördü. Tarım arazilerini de etkileyen sel, ‘fazla su sevmeyen’ fıstık ağaçlarının çamura gömülmesine neden oldu.

Hilvan Ziraat Odası Başkanı Hikmet İpar, sel nedeniyle tarımda verim kaybı yaşanabileceğine dikkat çekti.

Sel, ağaçların kökünden çıkmasına neden oldu. 

 

‘FISTIK AĞAÇLARI KURUYABİLİR’

Son yaşanan selden en çok etkilenen kırsal mahallelerden biri Tülmen Mahallesi. Mahallenin yakınlarında bulunan Hisarlı köyünde çiftçilik yapan Sedat Elmaz, tarlasının selden olumsuz etkilendiğini söyledi.

Fıstık ağaçları olan Elmaz, bu ağaçların suyu sevmediğini belirterek “En büyük zarar fıstık ağaçlarımızda oldu. Çevremizdeki Seyitveren, Taşan, Hisarlar, Baltaş, Buğluca köylerinde ekin tarımı yoktur. Buralarda hep fıstık ağaçları var. Hepsi de selden gitmiş” dedi. Elmaz, ayrıca şimdiye kadar hasar tespit çalışması için herhangi bir yetkilinin gelmediğini sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz