Üretici, ESK’nın süt tozu yapımına başlamasını istiyor

0
581

Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tevfik Keskin, ülke genelinde bahar aylarında süt üretiminin arttığını belirterek, “Ülke hayvancılığının geleceği için Et ve Süt Kurumu’nun (ESK) bir an önce süt tozu yapımına başlaması gerekiyor.” dedi.

Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tevfik Keskin, çiğ süt üretiminin geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 7,1 azalarak 21 milyon 563 bin 492 tona gerilediğini söyledi.

Dönemsel olarak ise süt üretiminin arttığını ifade eden Keskin, üreticilerin elindeki sütün piyasaya girmesi gerektiğini bildirdi.

Keskin, “Bahar aylarında süt üretimimiz artar. Süt üretiminin yükseldiği bu dönemde süt sanayicileri tarafından alım yapılması üreticilerimiz için çok önemli. Özellikle süt tozu yapan firmaların bu dönemde süt alımı yapmaması, çiğ süt fiyatlarının düşmesine neden oldu. Ülke hayvancılığının geleceği için ESK’nin bir an önce süt tozu yapımına başlaması gerekiyor.” diye konuştu.

ESK tarafından süt tozu müdahalesinin 12 ay açık olması gerektiğini vurgulayan Keskin, bunun piyasaları rahatlatacağını dile getirdi.

Keskin, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen bölgelerde durumu fırsata çevirerek düşük fiyattan alım yapmak isteyenler bulunduğunu, bu durumun ülkedeki ineklerin kesiminin hızlanmasına neden olabileceğini söyledi.

Sütte girdi-satış fiyatı paritesinin bozulmasının sektöre zarar verdiğine işaret eden Keskin, sürdürülebilirlik için süt üreticisinin kar etmesi gerektiğini vurguladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz