Üretici borç içindeyken: Hande Fırat’a 3.5 milyon TL hibe

0
291

İktidara yakın gazeteci Hande Fırat, küçükbaş hayvancılık işine girdi. Fırat’a Tarım Bakanlığı’ndan 3.5 milyon TL’lik hibe verileceği de ortaya çıktı. Destek tartışma yarattı.

AKP iktidarının yoksulluğa boğduğu Türkiye’de çiftçiler ve hayvancılıkla uğraşan yurttaşlar ekonomik kriz nedeniyle birçok problemle karşı karşıya. Yanlış politikalar yurttaşları iflasın eşiğine getirirken, devlet desteği alamamaktan yakınan birçok çiftçi ve hayvancı bulunurken, kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi kapsamında gazeteci Hande Fırat’ın küçükbaş hayvancılık yetiştiriciliği için yeni bina yapımı kapsamında 3.5 milyon lira hibe desteği alacağı ortaya çıktı.

Millet Gazetesi’nin haberine göre hibe desteğinin, Ankara’da 16 projeye verileceği belirtildi. Sektör dışından bir isme hibe desteğinin verilecek olması, kırsal kalkınma hibe desteklerinde “Hibe desteği gerçek üreticiye değil eşe, dosta, yandaşa veriliyor” tartışmalarını yeniden başlattı. Konuyu TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Baki Remzi Suiçmez ve tarım ekonomisti Tayfun Özkaya ile konuştuk.

 (Baki Remzi Suiçmez)

‘SEÇİM ÖNCESİ KIYAK’

Seçim öncesi Fırat’a verilen desteği “gider ayak verilmiş bir kıyak” olarak gördüklerini söyleyen Suiçmez, “Sektör dışından alana girip destek alanların çoğu zaman içinde sektörden çıktı. Hibe verildikten sonra hayvancılık yapmayıp hibenin boşa gittiği kişiler var. Çiğ süt referans fiyatı son bir yılda 8.5 lirada sabit kaldı. Çiftçiler süt hayvanlarını kesime yolladı. TÜİK’in istatistiklerine göre son bir yılda havyan varlığında 1 milyondan fazla azalma var” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz