Umur Talu: İnsanları ısırdılar; sıra hayvanlarda!

İşte adam köpeği ısırıyor!

Milyonlarca insanı “uyuttukları” yetmiyormuş gibi şimdi köpekleri “uyutacaklar!”

Diyeceksiniz ki belki, o “uyutma” öldürmek!

Öyle. Öldürmek, katletmek.

Neden? Çünkü “sahipsiz hayvanlar tehlike arz ediyor.”

Tehlike, öyle mi?

Senede 2 binden fazla işçi işyerlerinde, bilhassa inşaatlarda, madenlerde ölüyor, bir bakıma öldürülüyor.

Kapatıyor musunuz? Sorumsuz, tehlike yaratmış, insan canına bir nevi kast etmiş işverenlere, iş yerlerine, göstermelik cezalar dışında, ne yapıyorsunuz? Uyutuyor musunuz onları?

 Fotoğraf: Özge Özgüner / csgorselarsiv.org 
 Fotoğraf: Özge Özgüner / csgorselarsiv.org 

Bir seferinde 300’den fazla işçi madene gömülebiliyor. Ne yapıyorsunuz? Serbest bıraktığınız sorumlu patronları, onlara izin veren, yol veren, hatta kanka olanları uyutuyor musunuz?

Yüzlerce çocuk; hayatlarını, çocukluklarını, geleceklerini katletmiş tacizlere, tecavüzlere maruz kaldı. Bunların bir kısmı “dini vakıf” yurtlarında, bu tür kurslardaydı. Ne yaptınız, kapattınız mı hepsini birden. Uyuttunuz mu?

Bir yılda 300’e yakın kadın; kocalar, eski kocalar, nişanlılar, yavuklular, sözde sevdalılar, kıskançlar, nefret ve kin mihrakı erkekler tarafından öldürülüyor. Suçu işleyen dışında bir genelleme yapıp hadi hepsini uyutalım diyor musunuz?

Çok sayıda güvenlik görevlisi, kimi intihara sürüklenirken, kimi de şiddet ve cinayet aktörü oldu. Ne yapıyorsunuz? Tehlike arz ediyor diye, suçlu suçsuz, hepsini uyutuyor musunuz?

Binlerce “hatalı” sürücü binlerce cana mâl oluyor. Araçları uyutuyor musunuz? Potansiyel kaza ve cinayet, hatta katliam suçlusudur diye tüm sürücüleri birden uyutuyor musunuz?

Milyonlarca insanın ekmeğiyle, hayatıyla, işiyle, çocuklarının geleceğiyle oynadınız; tarumar ettiniz, umutlarını öldürdünüz, kimi intihara sürüklendi, kimi çıldırdı. Uyuyor musunuz, sorumlularını uyutuyor musunuz?

On binlerce vatandaşınız çürük zeminler, çürük binalarla deprem katliamının kurbanı oldu. Sorumluları uyutuyor musunuz?

Kiminin kızdığı, sizinse taptığınız Abdülhamid bile “kuduza tedbir” diye Pasteur Enstitüsü’nü destekledi ve karşılığında buradan hekimler göndererek belki de dünyanın üçüncü büyük kuduz merkezinin İstanbul’da kurulmasına yol açtı. (İnsana ettikleri bir yana!) Kısırlaştırma, barınak sayısını arttırma, o barınakları Hitler‘in toplama kampları haline getirmeme konusunda ne yaptınız? Kendinizi de mi uyutuyorsunuz?

Öyle ya da böyle, bozduğunuz ekonominin; ailelerin, insanların hayatından çaldıkları dışında; başta kimi kankanız, çok sayıda “piyasa dolandırıcısı” insanların hayatına maskeli soygunlar düzenleyerek servet yaptı. Çok mu tehlikesiz bu? Uyutuyor musunuz?

Başta kankalarınız, bu ülkenin kaynaklarını, ağaçlarını, ormanlarını, kıyalarını; halka ait olan her şeyi gasp ettiler, ediyorlar. Onları mı uyutuyorsunuz, halkı mı?

Sokak köpekleri ve kedileri bu ülkenin canlı, yaşayan, hayat bulan ve hayatı zengin kılan bir gerçeği. Seçme şansları olsaydı, sahiplenilmek mi, barınakta yığılmak mı, uyutulmak mı isterlerdi; bilmiyoruz. Siz biliyor musunuz?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Gazi Kutlu: Çay, buğday ve arpa fiyatlarının ardından gözler fındıkta

Kasada para yok iken, faize, garanti yol, köprü, hastane...

Halk borçlanarak karın doyuruyor

İktidar, asgari ücrete ara zam beklentilerine kulak tıkarken borç,...

Çukurova’da Akdeniz meyve sineğine karşı entegre mücadele yürütülüyor

Adana'nın Çukurova ilçesinde popülasyonunun artması beklenen Akdeniz meyve sineği...