Tütün üreticileri geçinemiyor: Herkes uyurken çalışıyoruz, hakkımız olanı istiyoruz

0
299

 

Aydın’da Karacasu’da, ailesi ile birlikte tütün üreten Leyla Karcı, “Akaryakıt fiyatları pahalı. Günü gününe uymuyor. Bir depo mazot alıyorsun sürecek olduğun yeri süremiyorsun. İşleyecek olduğun işi yapamıyorsun. Sadece mazot değil günümüzde her şey pahalı. Mecbur ayakta durmak için devam etmeye çalışıyoruz. Sözleşmedeki fiyatın üstüne çıkmaları gerekiyor. Çıkmazlarsa kimse tütün dikmez zaten. Herkes tütüncülüğü bırakır” dedi.

Tütün üretiminin en çok yapıldığı Aydın’da Karacasu’da, tütüncünün serüveni 12 ay boyunca devam ediyor. Gündüz sıcaklığın yüksek olmasından dolayı geceleri tarlada çalışan tütüncüler, bu sene işçi maliyetlerinde geçen seneye göre yüzde yüze yakın artış olduğunu ve bu sene çok zorda kalmadıkça işçi çalıştıramadıklarını dile getirdi.

“Sıcaklardan dolayı gece çalışıyoruz”

Ailesi ile üretim yapan Leyla Karcı, şunları söyledi:

Tepe lambasıyla gece tütün kırıyoruz. Önümüzü görmek için tütünleri görmek için tepe lambası ile çalışıyoruz. Gece çünkü karanlık. Gece karanlıkta çalışmak zor tabi. Gündüz olsa o kadar olmaz. En azından etrafını görürsün. Normalde gece 03.00′ te gelip öğlen 11.00’ de çıkıyoruz ama bugün bu saatte geldik. Şu an saat gece 23.00. Akşamüstü 18.00′ de girdik. Kırıma devam ediyoruz. Gece 02.00’ye kadar kırıma devam edeceğiz. Sıcaklardan dolayı böyle yapıyoruz. Gündüz çalışılmıyor. Yağmurlar önce yağdı. Şimdi de hava çok sıcak. Tütünler de haliyle kendinden geçti artık. Önce yağdı şimdi de hava çekti, kuraklık… Bu sefer tütünler çok buruşuyor. Kıramıyoruz. Gece kırıyoruz. Zamana göre bazen gündüzler de kırılıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz