Türkiye’nin gıda enflasyonu: Mutfak yangını sönmeyecek

Yaz aylarında meyve ve sebzenin en bol olduğu bir dönemde yüksek gıda enflasyonu yaşıyorsak ve son 3 yıl gibi yüksek gıda enflasyonu ile yaza giderken üstüne bir de artan girdi maliyetleri var iken bu gıda enflasyonu düşer mi? Düşmez tabii ki.

Türkiye yıllardır süregelen ve çözüm bulunamayan bir gıda enflasyonu problemi ile karşı karşıya. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan son verilere göre, mart ayı gıda enflasyonu aylık %3,4, yıllık ise %70,4 olarak gerçekleşti. Bu oranlar, birçok gelişmiş ülkenin yıllık tecrübe ettiği enflasyonu bizim aylık yaşadığımızı gösteriyor.

Bahar ve yaz aylarında beklenen hasat dönemi ile birlikte gıda enflasyonunda bir düşüş olup olmayacağı, vatandaşların ucuz gıdaya erişip erişemeyeceği merak konusu. Acaba bu dönemde bir mucize gerçekleşip gıda fiyatları düşer mi?

En son açıklanan enflasyon rakamlarını incelediğimizde aylık bazda kuzu eti  fiyatı %18,58, dana eti %14,64, kümes hayvanları eti (tavuk eti diyebiliriz) %12,19 arttı. Büyükbaş hayvan sayımızın yetersizliği nedeniyle son 18 aydır canlı hayvan ve et ithal ediyoruz. Büyükbaş hayvan ve et ithalatına rağmen ülke içinde et fiyatları da artmaya devam ediyor. Bir de ithalat olmazsa vay halimize demek ki.

Peki ithalat olmadığı halde küçükbaş ve kanatlı etindeki fiyat artışı neden kaynaklanıyor?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Gıda fiyatları rekor kırabilir: Heatflation geri döndü!

Bu yıl rekor sıcaklıklar yazın başında kendini gösterirken iklim...

Nemrut’a komşu köyler yok olacak

Üç mahalle ve bağlı mezraların su altında kalmasına yol...

Gıda zehirlenmesi her yıl 95 milyar dolar iş gücü kaybı yaratıyor

Güvenli olmayan gıdalardan kaynaklı hastalıklar nedeniyle dünya genelinde yılda...