Türkiye tarım ve balık üretiminde öncü ülke olacak

OECD ve FAO, tarımsal emtia ve su ürünleri piyasalarının 10 yıllık beklentilerine ilişkin değerlendirmeleri içeren “Tarımsal Görünüm 2023-2032” adlı raporunu yayınladı. Rapora göre, küresel gıda türketimi her yıl yüzde 1.3 artacak; Türkiye, tarım ve balık üretiminde Doğu Avrupa’nın lider ülkesi olacak.

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) ile Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), önümüzdeki 10 yılda tarım emtiaları ile su ürünleri dünyasını bekleyen riskler ve belirsizlikler ile bu dünyanın beklentilerini anlattığı merakla beklenen raporunu yayınladı. Uluslararası emtia kuruluşları ve iki örgüte üye ülkelerden gelen gelen girdilerle hazırlanan “Tarım Görünüm 2023- 2032” adlı raporda, 24 Şubat 2022 tarihinde başlayan Ukrayna Savaşı öne çıkıyor.

En büyük dert, başta tahıl olmak üzere tüm tarımsal ürünlerin üretim ve ulaştırma maliyetlerini etkilediğinden dolayı savaşın ne kadar süreceği tarım dünyasında en büyük soru işaretini oluşturuyor. OECD ve FAO da işte bu yüzden tarımsal girdi fiyatlarında son 2 yılda yaşanan artışa dikkat çekiyor: “Bu artış, küresel gıda güvenliğine ilişkin endişeleri artırdı.” Rapora göre, 2023 yılında piyasaların yaşadığı en büyük endişe, artan gübre maliyetlerinin gıda fiyatlarının artmasına neden olmasıyla ilgiliydi.

Ana minarel gübrelerin maliyetlerini diğer üretim girdilerinden ayıran Aglink-Cosimo üretim verimi modellemesine başvurarak, bir senaryo analiz hazırlayan OECD ve FAO, gübre fiyatlarındaki her yüzde 1’lik artışa karşılık tarımsal emtia fiyatlarının yüzde 0.2 oranında artacağı öngörüsünde bulunuyor. Senaryo, gübre ile tarımsal emtia arasındaki bağlantıya odaklansa da enerji, tohum, işçilik ve makine fiyatlarındaki dalgalanmaların da gıda fiyatlarını etkileyeceğini hatırlatmada yarar var.

OECD-FAO, raporun özet bölümünde Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) Ekim 2022’de yayınladığı “Dünya Ekonomik Görünümü” adlı raporuna dikkat çekiyor. “Gelecek 10 yıl içince beklenen ortalama ekonomik büyüme yüzde 2.7’den 2.6’ya düşüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Necla Dalan: Şırnak’ta 150 yıllık bağın üzümü ‘dayanışma’ şarabına dönüştü

Doğu Anadolu, şarabın anavatanı olarak biliniyor. Bölgede bağcılık ve...

İdil Çimrin: Ev yapımı cips keyfi

Herkese merhaba. İdilika'nın Mutfağı'nda bugün, son dönemlerin hızla yükselen...

Pamuk üreticisi hayal kırıklığına uğradı: Açıklanan fiyat kurtarmaz

Merakla beklenen pamuk alım fiyatları, üreticide hayal kırıklığı yarattı....

AB ülkeleri biyokapasiteyi aştı! Sebep büyük oranda gıda sistemi

Gıda sistemleri, dünyaya ve çevreye verilen zararın önemli bir...