Türkiye son kalan Ankara keçilerini de ‘kaçırıyor’

1980’li yıllarda 4 milyon olan Ankara keçisi nüfusu ilgisizlik nedeniyle 85 bine kadar geriledi. Daha vahimi, kalanların dörtte biri de Kazakistan’a satılıyor. Tek üretici konumundayken rakiplerini yaratan Türkiye, şimdi tamamen saf dışı bırakılmak isteniyor.

Dünyanın en değerli tekstil hammaddeleri arasında yer alan ve Türkiye topraklarında doğmasına rağmen rekabetçiliğin kaybedildiği Ankara keçilerinin son kalanları da yurt dışına satılıyor. 80’li yıllarda 4 milyona yakın keçi ile yılda 6 bin ton tiftik üretilen Türkiye’de bugün keçi sayısı 85 bine kadar geriledi. Bu keçilerin 2 bini geçen haftalarda Kazakistan’a satıldı. İlerleyen günlerde 20 bin keçinin daha satılacağı belirtiliyor.

Dünyanın en büyük ikinci tiftik üretim tesisi Ferla Mohair’in kurucularından Gülmser Yıldırım, “Tiftik keçisi üretiminde dünyada bir numara iken Osmanlı döneminde Güney Afrika’ya satışla başlayan süreç Arjantin ve ABD ile devam etti. 6 bin ton olan tiftik üretimi bugün 150 tona kadar düştü. Şimdi kalan keçilerin 22 bini Kazakistan’a satılıyor. Bu toplam keçi nüfusunun yüzde 25’i. Kendi elimizle bir rakip daha yaratıyoruz” dedi.

“Sertifika uygulamasıyla Türkiye saf dışı kalacak”

Gülümser Yıldırım, tiftik keçisi yetiştiriciliğinin neredeyse bitmesinin nedenlerini şöyle açıklıyor: “Birinci mera alanlarının olmaması, Tiftik keçisinin yünleri parlaklığını özgür dolaşmasından alıyor. Ancak mera kalmaması nedeniyle bu mümkün olmuyor. Bir diğer sorun da melezleşme nedeniyle genlerin bozulması. Yetersiz bakım da önemli sorun. Tiftiğin kalitesi bakımla doğrudan ilişkili.”

Türkiye’yi tamamen saf dışı bırakmak üzere en büyük üretici Güney Afrika’nın başlattığı sertifikasyon uygulamasının da bir diğer önemli sorun olduğunu anlatan Gülümser Yıldırım, “Dünya pazarında söz sahibi olan Güney Afrika bizi ekarte etmek için böyle bir uygulama başlattı. Türkiye’de sertifikasyon olmadığı gibi sertifika için gerekli ortam ve bakım da yok. Yetkili merciler bununla ilgili adım atmıyor. Atmadıkları gibi varlıklar yurt dışına satılıyor. Biz ikili ilişkilerimiz ile sertifikasız da olsa ürün veriyoruz ama yakın zamanda tesisler Türk tiftiğini almayacak” diyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Gazi Kutlu: Çay, buğday ve arpa fiyatlarının ardından gözler fındıkta

Kasada para yok iken, faize, garanti yol, köprü, hastane...

Halk borçlanarak karın doyuruyor

İktidar, asgari ücrete ara zam beklentilerine kulak tıkarken borç,...

Çukurova’da Akdeniz meyve sineğine karşı entegre mücadele yürütülüyor

Adana'nın Çukurova ilçesinde popülasyonunun artması beklenen Akdeniz meyve sineği...