Türk tarımı ve hayvancılığı nasıl yok edildi?

Et fiyatlarının artmasıyla ilgili bir soruya ithalat yapacağız param var istediğim yerden alırım zihniyeti üretim yerine ithalatı çözüm olarak görmek vizyonsuzluğu, öncesi de var ama tarım ve hayvancılığın bir ülke için ne kadar önemli olduğunu bilmeyen Tarım ve Orman bakanı.

Bir başka bakan sanki Suriye’den patates ithal etmiş gibi yerli patatesi piyasaya sürdürmesi, demek ki Türk tarımı ve hayvancılığının yok edilmesi süreçlerini uzakta aramaya gerek yok.

Ülkemiz geçmiş yıllarda kendi kendine yeten ender ülkelerden birisiydi, dünya tarımında da hatırı sayılır ülkelerden birisiyiz.

Fındık üretimi: Dünya fındık üretiminin yüzde 62 ini ülkemiz üretiyor ama her nasılsa fındık borsası Hamburg da.

İncir: Ülkemiz dünya incir üretiminin yüzde 27 ini tek başına üretiyor, incir üretiminde de birinci durumdayız.

Zeytin: Ülkemiz dünya zeytin üretiminde 3. Sırada 345 bin ton zeytin üretiyoruz, yağ üretiminde beşinci sıradayız.

Buğday: Ülkemiz 17 veya 19 milyon ton buğday üretimiyle dünyada 11. Sırada

Hayvan varlığımız: Ülkemizde büyükbaş hayvan sayısı 16 milyon 536 bin küçükbaş hayvan sayımız yaklaşık 70 milyon bunun 60 milyonu koyun, 10 milyonu keçi.

Örnekleri çoğaltabiliriz ama ben sadece önemli gördüklerimi ekledim farklı zamanlarda diğer üretim ve yetiştiriciliğimizde dünya sıralamasında ki yerimizi yazmıştım.

Ülkemiz sulu tarım yapılabilecek alanlarının ancak yarısını sulayabiliyor, sulanan yerlerde de modern teknikler kısıtlı olarak uygulanıyor, vahşi sulama denen salma sulama hala kullanılmaktadır, bu yöntem verimi düşürdüğü gibi su kayıplarına yol açıyor, hatta toprakların çoraklaşmasına sebep oluyor.

Kangren olan iki sulama projesi, GAP ve KOP, (Güney Doğu Anadolu ve Konya Ovası Projesi) GAP projesi dünyanın sayılı projelerinden birisi,

GAP proje kapsamında toplam 22 baraj, 19 hidroelektrik santrali yapımı öngörülmüştü, 1,8 milyon hektar alanın sulanması projelendirilmişti. GAP projesinde 19 baraj bitirilmiş durumda. Çok uzun yıllardır süren projede sulanabilecek hedefin ancak yüzde 53 ü sulu tarıma açılmış durumda.

KOP da durum daha kötü, Konya ovası suya kavuşacaktı, toplam uzunluğu 17 kilometre olan tünelle Göksu nehrinin suyu kurulacak dört adet kuru baraja aktarılacaktı, projeye göre 2017 yılında bitecekti, tünel bitti ama barajlar ve sulama kanalları henüz bitmedi ne zaman biteceği de belli değil, biten kısımlara verilen suyla çöken kanallar aslında engellendiğini düşündüğüm ertelenen bir proje.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Aylin Öney Tan Evrensel kültür çay

Dünya Çay Günü geliyor. Çay bizim için çok önemli,...

19 Mayıs

Tomurcuk çayın fiyatı belli oldu

ÇAYKUR, beyaz çay üretiminin hammaddesi olan tomurcuk çayın kilogram...

Ticaret Bakanı Bolat duyurdu: 3 defa yakalanan firmalara kapatma cezası geliyor

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, "Fahiş fiyat uygulayan işletmeleri tespit...