Türk mutfağı şapka çıkarttırıyor

Songül Hatısaru

Restoranları, aşçı şapkası sembolüyle derecelendiren Gault & Millau rehberi Türkiye’de yayımlanmaya başlayacak. Rehberin müfettişleri ilk olarak dört bölgedeki 500 restorana mercek tutacak.

Tarihsel yolculuğun, farklı kültürlerin kaynaşmasının bir yansıması olan Türk mutfağı, küresel çapta hak ettiği yere her geçen gün bir adım daha yaklaşıyor.

Geçtiğimiz aylarda Michelin, Türk restoranları listesini yayımladı. Şimdi de gastronomide dünyanın en prestijli iki rehberinden biri kabul edilen Gault & Millau, Sözen Grup iş birliğiyle Türkiye’de de yayımlanacağını duyurdu.

Rehberin Türkiye yolculuğunda atacağı adımlardan bahsedildiği buluşmada, Gault & Millau CEO’su Patrick Hayoun, 17. ülke olarak Türkiye’yi bünyelerine kattıkları için mutluluklarını dile getirirken, rehberin yanı sıra kendisinin de Türk mutfağını yakından tanımak için sabırsızlandığını belirtti.

Türk mutfağı şapka çıkarttırıyor

Dört bölgede başlayacak

İlk kez 1969 yılında Paris’te iki gazeteci ve yemek eleştirmeni Henri Gault ve Christian Millau tarafından yayımlanan Gault & Millau, kapsayıcılığı, genç şef ve yeteneklerin keşfedilmesine yönelik yaklaşımıyla farkı yaratan bir rehber. Yıl boyunca, Türkiye’de 500 restoranı değerlendirmeye alacak, özel eğitimli yerel müfettişleri öncelikli olarak Marmara, Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde dolaşacak.

Türkiye pazarında Sözen Organizasyon iş birliğiyle yerini alan Gault & Millau ile ilgili duygularını paylaşan Sözen Grup Başkanı Gökmen Sözen bu iki önemli markanın girişinin, global gastronomi sektörü ve Türkiye arasında köprü olacağını vurguluyor. Gökmen Sözen, “Sözen organizasyon aracılığıyla Gastromasa gibi uluslararası etkinliklerle Türkiye’yi dünya gastronomi merkezine taşıyoruz. Türkiye gastronomisinin geleceğini birlikte inşa etmek için hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz” diyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Buğday alım fiyatı açıklanmadı piyasada fiyatlar düşmeye başladı! 29 Mayıs buğday, arpa, mısır fiyatı belli oldu!

Çiftçinin beklentisine rağmen TMO’nun 2023 yılı buğday alım fiyatlarını...

Meteoroloji’den 28 kent için “sarı” alarm!

Meteoroloji'den yapılan son dakika açıklamasına göre Adıyaman, Gaziantep, Şanlıurfa,...

Şok’un Rekabet cezası yeniden yapılandırıldı

Şok Marketler'e Rekabet Kurulu tarafından verilen 384.4 milyon liralık...

Tarıma kim Bakan olacak? İşte Bakanlık kulislerinde ön plana çıkan isimler…

Seçimlerin ardından bütün bakanlıklarda olduğu gibi Tarım ve Orman...