Türk mutfağı şapka çıkarttırıyor

Songül Hatısaru

Restoranları, aşçı şapkası sembolüyle derecelendiren Gault & Millau rehberi Türkiye’de yayımlanmaya başlayacak. Rehberin müfettişleri ilk olarak dört bölgedeki 500 restorana mercek tutacak.

Tarihsel yolculuğun, farklı kültürlerin kaynaşmasının bir yansıması olan Türk mutfağı, küresel çapta hak ettiği yere her geçen gün bir adım daha yaklaşıyor.

Geçtiğimiz aylarda Michelin, Türk restoranları listesini yayımladı. Şimdi de gastronomide dünyanın en prestijli iki rehberinden biri kabul edilen Gault & Millau, Sözen Grup iş birliğiyle Türkiye’de de yayımlanacağını duyurdu.

Rehberin Türkiye yolculuğunda atacağı adımlardan bahsedildiği buluşmada, Gault & Millau CEO’su Patrick Hayoun, 17. ülke olarak Türkiye’yi bünyelerine kattıkları için mutluluklarını dile getirirken, rehberin yanı sıra kendisinin de Türk mutfağını yakından tanımak için sabırsızlandığını belirtti.

Türk mutfağı şapka çıkarttırıyor

Dört bölgede başlayacak

İlk kez 1969 yılında Paris’te iki gazeteci ve yemek eleştirmeni Henri Gault ve Christian Millau tarafından yayımlanan Gault & Millau, kapsayıcılığı, genç şef ve yeteneklerin keşfedilmesine yönelik yaklaşımıyla farkı yaratan bir rehber. Yıl boyunca, Türkiye’de 500 restoranı değerlendirmeye alacak, özel eğitimli yerel müfettişleri öncelikli olarak Marmara, Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde dolaşacak.

Türkiye pazarında Sözen Organizasyon iş birliğiyle yerini alan Gault & Millau ile ilgili duygularını paylaşan Sözen Grup Başkanı Gökmen Sözen bu iki önemli markanın girişinin, global gastronomi sektörü ve Türkiye arasında köprü olacağını vurguluyor. Gökmen Sözen, “Sözen organizasyon aracılığıyla Gastromasa gibi uluslararası etkinliklerle Türkiye’yi dünya gastronomi merkezine taşıyoruz. Türkiye gastronomisinin geleceğini birlikte inşa etmek için hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz” diyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Türkiye’nin narenciye ihracatı yılın 4 aylık döneminde yüzde 16 artışla 475 milyon dolar oldu

Türk narenciye sektörü, Irak pazarında yüzde 399’luk rekor ihracat...

Tescilli ‘dalbastı’ kirazında 800 ton rekolte bekleniyor

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat 2023'teki depremlerden etkilenen Malatya'nın Yeşilyurt...

Kola, meyve suyu ve buzlu çaya zam… İşte son fiyatlar

Rakı, bira, viski gibi alkollü içeceklerin ardından şimdi de...