Toros Tarım tedarik zinciri operasyonlarını dönüştürmek için IBM’i seçti

IBM Çözüm Ortağı Selco Danışmanlık, Toros Tarım’ın planlama süreçlerini dijitalleştirmesine, değişken pazar ve tedarik iş dinamiklerine karşı dayanıklılığı artırmasına yardımcı oluyor.

IBM (NYSE: IBM) ve çözüm ortağı Selco Danışmanlık, Türkiye’nin en büyük gübre üreticisi Toros Tarım için hazırladıkları yeni çözümü duyurdu. Toros Tarım tedarik zinciri çapında operasyonel iyileştirmeler için, IBM’in karar optimizasyonu teknolojisini kullanıyor.

İş planlamacılarının marjları yükseltmek için tedarik zincirinin her halkasını maliyet tasarrufları ve üretim verimlilikleri bakımından dikkatle incelemesi gerekiyor. Her yıl iki milyon tonun üzerinde gübre üreten Toros Tarım’ın planlamacıları, daha önce gübre üretimine ve değişen müşteri taleplerine yönelik optimum çözümler geliştirmek için elektronik tablolar kullanıyordu. Çok fazla zaman alan bu süreç manuel işlediği için, planlamacılar her zaman durumu bütün olarak görebilmek için gereken tüm verilere sahip olamıyordu.

Kârlılığını en yüksek düzeye çıkarmak isteyen Toros Tarım, IBM Çözüm Ortağı Selco Danışmanlık’ın yardımıyla için stratejik planlamasını optimize etmeyi amaçlıyor. Firma bu amaçla IBM’in ILOG CPLEX Optimization Studio yazılımını kullanıyor. IBM’in normatif analitik çözümü, bu iş sorununu bir matematiksel modele dönüştürmek ve ardından çözmek için modelleme araçları sağlıyor. Geliştirilen yazılım modeli kapasite kullanımı, maliyetler ve gübre formülü alternatifleri gibi bir milyondan fazla kısıt üzerinde işleyen yedi milyon değişkeni entegre ediyor.

Bu verilerin tek platformda yönetilmesi ve IBM’in optimizasyon çözümü üzerinde talep dalgalanmalarının arz kapasiteleri doğrultusunda dengelenmesi, ham madde fiyatı dalgalanmaları karşısında kâr marjlarının optimize edilmesi ve tüm tedarik zinciri halkalarının eşzamanlı olarak dengelenmesi gibi simülasyon modellerinin ve çok sayıda senaryonun yürütülmesi, pek çok senaryo için yanıtlar sağlanmasına yardımcı oluyor ve Toros Tarım’ın daha iyi kararlar almasına imkân tanıyor.

Toros Tarım, IBM ILOG CPLEX Optimization Studio platformu tarafından yaratılan simülasyon modelleriyle, üretim tesisleri arasında optimum dengeyi sağlayarak, toplam üretim kapasitesinin yüzde 95’inden fazlasını kullandı. Firma aynı zamanda, müşterilerin gübre ürünlerine yönelik talebinin yüzde 95’inden fazlasını karşılarken, mümkün olan en düşük maliyeti sağlayan en iyi gübre formüllerini bulmayı da başardı. Toros Tarım, IBM’in çözümü sayesinde daha önce birkaç gün süren senaryo analiz sürecini artık yarım saatten kısa sürede tamamlayabiliyor.

Toros Tarım Covid-19 sırasında tedarik zinciri kısıtlamaları ve satın alma maliyeti artışlarıdan kaynaklı zorluklarla karşılaşılan satın alma kararları için optimum çözümleri de bulabiliyor. Son olarak, satış fiyatlarının üretim maliyetlerine optimum biçimde uyarlanması için IBM çözümü kullanılarak döviz kurundaki değişimlerin kâr üzerindeki etkilerine dair senaryolar incelendi.

IBM Türk Ülke Genel Müdürü Volkan Sözmen çözüm hakkında şunları söyledi: “Büyük resme baktığımızda, yaptığımız yalnızca analitik yöntemleriyle manuel süreçleri yeniden yapılandırmak değil. Aynı zamanda Toros Tarım’ın tedarik zinciri operasyonlarını planlama biçimini geliştirmesine ve yeniden düzenlemesine de yardımcı oluyoruz. Bu bağlamda, Veri ve Yapay Zekânın operasyonlara uygulanması çok büyük önem taşıyor. Bu şekilde, farklı sektörlerdeki şirketlerin verimliliklerini artırmalarını mümkün kılıyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Tescilli ‘dalbastı’ kirazında 800 ton rekolte bekleniyor

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat 2023'teki depremlerden etkilenen Malatya'nın Yeşilyurt...

Kola, meyve suyu ve buzlu çaya zam… İşte son fiyatlar

Rakı, bira, viski gibi alkollü içeceklerin ardından şimdi de...

İrfan Donat: “Sinyaller kötü: Çiftçi üretimden gittikçe soğuyor”

Kırsalın nabzını tutan Türkiye Tarımsal Görünüm Saha Araştırması’nın sonuçları...

Yağışlar azaldı, sıcaklıklar artacak

Marmara'da nisan yağışları 1991-2020 ortalamasına göre yüzde 24 azaldı....