TKK marketlerinde emirle fiyatı düşen ürünlere yeniden zam geldi

AKP’nin günlük çözümlerinden biri daha sona erdi. Tarım Kredi Kooperatifi marketlerinde birçok ürünün indirimli satılacağı vaadi de kısa sürdü. Sektör temsilcileri, “Temel bir gıda politikamız olmadığı için bu gibi günü kurtarmaya dönük politikalarla geçici indirimler oluyor ama sonuçta zamlar devam ediyor” dedi.

Yurttaş ağır enflasyon altında ezilirken günlük çözümler üretmeye devam eden ekonomi yönetiminin son çözümü de işe yaramadı. Ağustos ayının başlarında enflasyonla mücadele için Tarım Kredi Kooperatifi marketlerinde (TKK) birçok ürünün indirimli satılacağını ve bunların diğer marketlerin raf fiyatlarına da yansıyacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni bir kampanya duyurmuştu. İndirim kampanyasının başladığı 15 Ağustos günü Tarım Kredi Kooperatifleri önünde yoğun kuyruklar oluşturan yurttaşlar hayal kırıklığı yaşarken ürünlerde gözle görülür bir indirime rastlanmamıştı.

ZAMLI FIRSAT

İndirim kampanyasının üzerinden henüz bir ay geçmedi ancak Erdoğan’ın o gün indirimli satılacağını söylediği ürünlerden sıvı yağ, peçete, makarna, un gibi birçok ürüne yeniden zam geldi. 14 Ağustos günü 52 liraya satılan 5 kg un, indirimin başladığı gün 58 liradan 52 liraya düşmüş gibi lanse edilerek satıldı. Aradan geçen  üç haftada aynı ürün bugün 58 lira 90 kuruşa satılıyor. Benzer şekilde 15 Ağustos’ta 54.90 liraya satılan 1 litre zeytinyağı da aradan geçen üç haftada 58.90 liraya satılmaya başlandı.

Bunların yanı sıra indirim olduğu söylenen gün 49.90 liraya satılan 16’lı 2 katlı tuvalet kâğıdı bugün yüzde 23 zamla 57.90 liraya satılıyor. 15 Ağustos’ta 33.50 liraya satılan 1 lt ayçiçeği yağı ise bugün yüzde 11 zamlı ve “Fırsat” etiketi ile 37.30 liraya, 4.5 liraya satılan makarna da yüzde 14 zamla 5.15 liraya satılıyor.

STOKLAR ERİTİLDİ

Tarım Kredi Kooperifleri’nin bu zamları ile temel maliyetler düşürülmeden gıda fiyatlarına gelen artışların durmayacağının kanıtlandığını söyleyen Tüketici Dernekleri Federasyonu Başkanı Aziz Koçal, “Demek ki depoda ucuza alınmış bir stok vardı ve diğer marketleri teşvik etmek için bu stoklar eritildi. Temel bir gıda politikamız olmadığı için bu gibi günü kurtarmaya dönük politikalarla geçici indirimler oluyor ama sonuçta zamlar devam ediyor. Çünkü siz daha yeni elektriğe doğalgaza zam yaptınız. Akaryakıttan dünya kadar vergi alıyorsunuz? Çiftçi nasıl ucuza üretecek, market nasıl ucuza satacak?” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Türk lezzetlerini ABD’de tanıtan Turkish Tastes’e Amerikalı şeflerden büyük ödül

ABD’li şefler Türk lezzetlerine akın etti Türk gıda ürünlerinin ABD...

EİB ve İTG Türk tarımının gelişimi için ortak lobi yapacak

Türkiye’de yıllık 7,5 milyar dolarlık tarım ürünleri ihracatıyla Türkiye...

2024 yılı fındık rekoltesi açıklandı: Fiyat ne olacak?

Ulusal Fındık Konseyi Başkanı Hamza Bölük, 2024 fındık rekoltesini...

Resmi Gazete’de yayımlandı: Elektronik alkol takip sistemi devrede

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, sahte alkol kaynaklı...