Temel Reis haklıymış

Avustralya’da bilim adamlarının yaptığı araştırma, her gün yeşil yapraklı sebzeler tüketmenin kasları güçlendirebildiğini ortaya koydu.

Edith Cowan Üniversitesi’nden bilim adamları, 3 bin 759 katılımcının beslenme alışkanlıklarını, vücudun alt bölümündeki kasların gücünü  ve yürüme hızını değerlendirdi.

12 iki yıl süren araştırmada, günde 1 tabak yeşil yapraklı sebze yemenin kasların daha iyi çalışmasını sağlayabildiği ortaya çıktı. Nitrat bakımından zengin yeşil yapraklı sebzeleri çokça tüketenlerin kaslarının az tüketenlerden yüzde 11 güçlü olduğu belirlendi. Ayrıca bu kişilerin yüzde 4 daha hızlı yürüdüğü saptandı.

Yeşil yapraklı sebzelerde bol miktarda bulunan nitratın kasları olumlu yönde etkileme sebebi henüz bilinmiyor. Ancak bilim adamları daha önce yapılan benzer araştırmalara dayanarak bu durumun, nitratın damarları genişleterek kaslara daha fazla kan akışını sağlamasından kaynaklandığı üzerinde duruyor.

“Journal of Nutrition” dergisinde yayımlanan araştırmaya imza atanlardan Dr. Marc Sim, nitrat bakımından zengin besinlerin kas gücünü, fiziksel aktiviteden bağımsız olarak artırabildiğini vurguladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Ziraat Bankası Tarım Ekosistemi Buluşması 2024

https://www.youtube.com/live/kgCGmjLuZT8?feature=shared  

Gazi Kutlu: Türk tarımının geleceği açısından karamsar veriler: Çiftçi yaşlanıyor ve üretimi de ancak borç alarak yapabiliyor

Kredi Kayıt Bürosu’nun 5 yıldır aralıksız sürdürdüğü “Tarımsal Görünüm...

Çiftçilere 72 milyon 554 bin lira tarımsal destekleme ödemesi yapılacak

Tarım ve Orman Bakanlığı, 72 milyon 554 bin liralık...

Erdoğan duyurdu: Çiftçi ve üretici kredilerinde limitler artırıldı

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Küçük ekipman kredisi 250...