Tatil planı: Adana’nın en güzel günleri

Baharın gelişiyle portakal ağaçlarının açan muhteşem çiçeklerini kutlamak amacıyla her yıl yapılan Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı, 13-21 Nisan 2024 tarihleri arasında yapılacak.

Bugünler Adana’nın en güzel günleri… Adanalıların deyimiyle “limonata” gibi hava var. Üstelik portakal ağaçları çiçek açmaya ve etrafa mis gibi kokular yayılmaya başladı.

Adanalıların bir geleneği var; Türkiye’nin ya da dünyanın neresinde yaşarlarsa yaşasınlar, portakal çiçeği mevsiminde mutlaka Adana’ya geliyorlar. Çünkü yılda sadece bir kez ve en fazla üç dört hafta sürecek bir coşku yaşanıyor bu şehirde.

PORTAKAL ÇİÇEĞİ KARNAVALI

Portakal çiçeği mevsimi, iklim durumuna göre birkaç gün fark etmekle birlikte, genellikle 5-20 Nisan tarihleri arasını kapsıyor. Her yıl bu süre zarfında kentte bir festival yapılıyor. Adana sokaklarında bir milyondan fazla kişinin karnaval coşkusunu yaşadığı muhteşem bir organizasyon gerçekleşiyor. Bu yıl karnavalın 12’ncisi organize edilerek 13-21 Nisan günleri arasında sanat ve performans aktiviteleri gerçekleşecek. Karnavalın coşkusu hafta sonuna gelen günlerinde doruğa çıkıyor. Bu nedenle kimileri özellikle hafta sonu Adana’ya akın ederken kimileri de daha sakin olan karnaval sonrasındaki günleri tercih ediyor.

KARNAVAL NEREDE OLACAK?

Yurt içinden ve dışından yüz binlerce kişiyi Adana’da buluşturması beklenen Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı’nda bu sene yüzden fazla etkinlik yapılacak. Bu etkinlikler, Atatürk Parkı, Merkez Park, Tarihi Kent Merkezi, Seyhan, Yüreğir, Çukurova, Sarıçam, Ceyhan ve Kozan ilçelerindeki açık hava alanlarında ve ayrıca çok sayıda salonda gerçekleştirecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Aylin Öney Tan Evrensel kültür çay

Dünya Çay Günü geliyor. Çay bizim için çok önemli,...

19 Mayıs

Tomurcuk çayın fiyatı belli oldu

ÇAYKUR, beyaz çay üretiminin hammaddesi olan tomurcuk çayın kilogram...

Ticaret Bakanı Bolat duyurdu: 3 defa yakalanan firmalara kapatma cezası geliyor

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, "Fahiş fiyat uygulayan işletmeleri tespit...