Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Alo 174 gıda hattına ilginç başvurular

Tarım ve Orman Bakanlığınca vatandaşların gıda güvenilirliği ile ilgili taleplerini dinlemek ve çözüm üretmek amacıyla 2009 yılında kurulan Alo 174 Gıda Hattına, vatandaşların ilgisi sürekli artarken, çağrı merkezine birbirinden ilginç başvurular da geliyor.

Tüketicilerin gıda ile ilgili her türlü ihbar ve şikâyette ilgili merciye kolay bir şekilde ulaşabilmesi, iletişimin tek merkezden yönlendirilmesi, tüketiciye en kısa zamanda dönüş yapılabilmesi ve sonucun takibinin sağlanması amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 14 Şubat 2009 tarihinde hizmete aldığı “Alo174 Gıda Hattı” çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor.

Gıda ile ilgili her türlü şikayet ve talebin, Türkiye’nin her yerinden bildirilebildiği çağrı merkezince alınan ihbar ve şikâyetler, içeriğine göre Bakanlığın ilgili birimlerine iletiliyor. Daha sonra yapılan değerlendirme ve denetimin sonucu müracaat sahibine sms  ile aktarılıyor.

Başvuru sahibi ayrıca, TC kimlik numarası ve bu başvuru numarasıyla ya Alo174’ü tekrar arayarak ya da www.alo174.gov.tr internet adresi üzerinden şikâyet ve talebinin sonucunu sadece kendisi öğrenebiliyor.

Gelen başvurular en geç 15 gün içerisinde cevaplandırılıyor. Şikâyete konu olan ürünlerden numune alınması ve analiz yapılmasının gerekmesi durumunda 15 gün içerisinde bir ön bilgi verilerek süreç içerisinde gerçekleştirilen işlemlerle ilgili bilgi güncelleniyor.

Tüketici dostu yeni mobil uygulama

Alo 174 Gıda Hattı’na erişim kanalları teknolojik gelişmeler doğrultusunda düzenlenirken birçok kanaldan merkeze ulaşılabilme imkanı sağlanıyor.

Tüketiciler başvurularını Alo 174’ü arayarak, [email protected] adresine e-posta göndererek, Alo174 mobil uygulaması veya web adresi üzerinden canlı destek yoluyla, Alo174 Whatsapp (0 501 174 0 174) üzerinden oluşturabiliyor.

Alo174 Gıda Hattı’na ait mevcut mobil uygulamanın revize edilerek tüketici dostu bir uygulamaya dönüştürülecek. Yeni mobil uygulamasının da bu yıl içerisinde faaliyete geçirilmesi planlanıyor. Bu uygulama sayesinde tüketicilerin daha kolay bir şekilde ve daha kısa sürede başvuru oluşturması amaçlanıyor.

Çağrı merkezinde işitme engelli vatandaşlara görüntülü hizmet veriliyor. İşitme engelli vatandaşlar www.alo174.gov.tr adresinde bulunan görüntülü görüşme menüsü ile işaret dili bilen tüketici temsilcisine görüntülü bağlanabiliyor ve işaret dili ile hizmet alabiliyor.

Alo 174 Gıda Hattı 2 vatandaş temsilcisi ile İngilizce dilinde hizmet verilebiliyorken, www.alo174.gov.tr  üzerinden online destek merkezi de kullanıma sunuldu. Bu sayede vatandaşlar, bütün taleplerini online hizmet kanalı vasıtasıyla da iletebiliyor.

Yine Alo 174 Gıda hattının (Facebook https://www.facebook.com/Alo174 ve Twitter https://twitter.com/Alo174Gida ) sosyal medya hesapları oluşturuldu. Bu hesaplardan  çağrı merkeziyle ilgili önemli gelişmeler paylaşılıyor ve gelen talepler karşılanıyor. Ayrıca http://www.alo174.gov.tr/ web sayfasının kullanımını kolaylaştıracak düzenlemeler yapılarak yeniden tasarlandı ve kullanıma açıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Aylin Öney Tan Evrensel kültür çay

Dünya Çay Günü geliyor. Çay bizim için çok önemli,...

19 Mayıs

Tomurcuk çayın fiyatı belli oldu

ÇAYKUR, beyaz çay üretiminin hammaddesi olan tomurcuk çayın kilogram...

Ticaret Bakanı Bolat duyurdu: 3 defa yakalanan firmalara kapatma cezası geliyor

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, "Fahiş fiyat uygulayan işletmeleri tespit...