Tarım üreticisine göre hükümet bu zamlarla ‘Çiftçiye üretme, tüketiciye de yeme’ diyor

Ali Can Polat / Cemil Ciğerim

Yüksek maliyetlerle boğuşurken destek yerine ek zamlarla karşılaştıklarını söyleyen üretici tepkili. TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, “Yüzde 30 zam geri çekilmelidir” dedi.

Türkiye bu yıl yüzde 70’lerde seyreden gıda enflasyonuyla boğuşurken çiftçinin maliyetlerini artıracak yeni zamlar sıraya girdi. Motorine yapılan yüzde 43 artıştan sonra elektriğe gelen yüzde 30 zamma tepki gösteren üreticiler, enflasyon artar diye düşük alım fiyatları belirleyen hükümetin dağıtım şirketleri için zamlarda aynı hassasiyeti göstermediğin belirtti. Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar, “Tarımın sürdürülebilir olması için yüzde 30 elektrik zammı geri çekilmelidir” dedi.

Tarım setkörüne pozitif ayrımcılık yapılması gerektiğini belirten Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, hava sıcaklıklarının normallerin üzerinde seyrettiğini ve üreticinin elektrik tüketiminin arttığını vurgulayarak şu açıklamayı yaptı:

“Çoğu il ve ilçelerde ekstrem sıcaklıklar gerçekleşiyor. Aşırı sıcaklar, bu aylarda ekili ve dikili sulanan tüm ürünlerde sulama ihtiyacını artırdı. Çiftçilerimiz artan su ve elektrik bedellerini ödemekte zorlanıyor. Hal böyle iken, elektrik zammı üretimde sürdürülebilirliği riske atar. Tarımda maliyetlerin azaltılması ve üretimin sürdürülebilir kılınması bakımından bu zam geri çekilmelidir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Gazi Kutlu: Ayçiçeğinde çiftçiyi ağlatan gerçekler: Fiyatlar düşüyor

TÜİK verilerine göre üreticide son 27 aydır artan ayçiçeği...

Zincir marketlerde yeni uygulama! Vatandaş kasaya gitmeden öğrenebilecek

Gıda işletmelerinde yeni dönem başladı. Zincir marketlerde karekod uygulamasına...

Seramik şirketinin genişleme ve yeni maden için istediği alan orman, mera ve tarım arazilerinden oluşuyor

Muğla ve Aydın’da orman nüfusu tehdit altında. Yıllar önce...

Adapazarı’na rakip Bayburt’tan çıktı: Ata tohumundan ekildi organik! Sonbaharda hasat edilecek….

Bayburt’ta ata tohumlarıyla sebze, meyve yetiştiren 74 yaşındaki çiftçi...