Tarım Bakanlığı’ndan Riski Değerlendirme için Açık Çağrı!

Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü, Belirli Gıda Bileşenleri ve Yeni Gıdalar Komisyonu, Bulaşanlar Komisyonu ve Gıda ile Temas Eden Madde ve Malzemeler Komisyonu üyelikleri için Açık Çağrı yaptı. Komisyonlara üye başvuruları 2 Şubat 2024 tarihine kadar alınacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanununun yürürlüğe girmesi ve gıda güvenilirliğinin sağlanmasında risk analizi sisteminin esas alınması yaklaşımının benimsenmesinin ardından bilimsel esaslara dayalı risk değerlendirme çalışmalarını yürütmek üzere, Genel Müdürlük bünyesinde Risk Değerlendirme Daire Başkanlığı kurulduğu anımsatıldı.

Risk değerlendirme çalışmaları,  2011 yılından bu yana “ Risk Değerlendirme Komite ve Komisyonlarının Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik” hükümlerine göre, üniversiteler, araştırma kurumları ve enstitülerden Çağrıya başvuru yapanlar arasından seçilen bilim insanlarının oluşturduğu Bilimsel Komisyonlar tarafından yürütülüyor.

Üç komisyona üye başvuruları için Açık Çağrı

Bu kapsamda, “Gıda Olarak Kullanılabilecek Bitkiler Komisyonu” 4. dönem, “Bulaşanlar Komisyonu” 3. dönem, “Gıda Katkı Maddeleri Komisyonu”, “Belirli Gıda Bileşenleri ve Yeni Gıdalar Komisyonu”, “Bitki Sağlığı Komisyonu” ve “Biyolojik Tehlikeler Komisyonu” 2. dönem,  “Gıda ile Temas Eden Madde ve Malzemeler Komisyonu” 1. dönem çalışmalarını yürütürken; bir önceki görev süresi dolmak üzere olan Belirli Gıda Bileşenleri ve Yeni Gıdalar Komisyonu, Bulaşanlar Komisyonu, Gıda ile Temas Eden Madde ve Malzemeler Komisyonu için Açık Çağrı yapıldı.

Söz konusu komisyonların yeni dönem üyelerini belirlemek üzere 2 Şubat 2024 tarihine kadar üye başvurularının kabulüne başlanırken; diğer taraftan gıda ve yem güvenilirliğine ilişkin konularda yapılacak olan risk değerlendirme çalışmalarında kısa süreli bilimsel ve teknik uzman desteği sağlamak üzere bilimsel görüşlerine başvurulması amaçlanan uzmanların bilgilerinin yer aldığı Uzman Veri Tabanı da oluşturulmaya devam ediyor. Uzman Veri Tabanı başvuruları tüm yıl boyunca açık olacak.

Açık çağrıya konu Bilimsel Komisyonlarda ve/veya Uzman Veri Tabanında yer almak isteyen bilim insanlarının/uzmanların Bakanlığın riskbasvuru.tarimorman.gov.tr adresinde yer alan “Bilimsel Komite ve Komisyonlar ile Uzman Veri Tabanı Başvuru Formu”nu doldurarak başvurularını tamamlamaları gerekiyor.

İlave bilgi talepleri [email protected]​ adresine iletilebilecek.

Komisyonlara üyelik başvurularının aşamaları için tıklayınız.

www.gidahatti.com/haber/18502174/tarim-bakanligindan-riski-degerlendirme-icin-acik-cagri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

119,1 milyon liralık tarımsal destek ödemesi hesaplara aktarıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından sağlanan tarımsal destek ödemeleri...

Sağlıklı beslenmenin vazgeçilmez gıdalarından sebze ve meyvenin fiyatı cep yakıyor

Şehriban Kıraç İstanbul halinin 19 Temmuz tarihli listelerine göre son...

Gazi Kutlu: Dünyada tüketilen kirazın dörtte birini üreten Türkiye’de biz neden kirazı daha pahalıya alıyoruz?

Dünyanın en büyük kiraz üreticisi Türkiye her yıl üretimini...

Çay üreticisi isyanda: Böyle ıstırap görmedik

  Artvin Hopa'da çay üreticileri çay fiyatlarına tepki gösterdi. "Böyle...