Tahıl fiyatları düşüş bölgesinden çıkamıyor

Evrim KÜÇÜK

S&P GSCI Tarım Endeksi, bahar aylarında yaşanan rallinin ardından yılbaşında başladığı seviyeye geri döndü.

Üretim kaygılarının azalmasıyla buğday, soya ve mısır fiyatları küresel piyasalarda son 2 ayın en düşük seviyesine kalmaya devam ediyor. Üretim kaygılarının azalmasıyla buğday, soya ve mısır fiyatları küresel piyasalarda son 2 ayın en düşük seviyesine kalmaya devam ediyor.

Küresel tanım piyasalarında yüksek arz ve dengeli talep görünümü fiyatları baskılanmış durumda. Buğday fiyatları iki ayın en düşük seviyesine gerilerken, soya fasulyesi aylık bazda yüzde 6 aşağıda. Mısır fiyatları da kritik bir seviye olan 4.50 dolar altında.

Tarım endeksi yılbaşındaki seviyesine geri döndü

S&P GSCI Tarım Endeksi, bahar aylarında yaşanan rallinin ardından yılbaşında başladığı seviyeye geri döndü. Chicago’da buğday fiyatları ABD’de artan hasat ve Rusya’daki iyi başlangıç rekoltelerine ilişkin açıklamaların kuzey yarımkürede arz kaygılarını hafifl etmesiyle iki ayın en düşük seviyesine indi. Buğday vadelileri kile başına 5.80 dolara geriledi. Kuru koşullar ve donların en büyük ihracatçı Rusya’daki üretim tahminlerini aşağı çekmesiyle geçen ay 10 ayın en yüksek seviyesi olan 7.20 dolara ulaştığından bu yana fiyatlarda yüzde 18 düştü.

Buğday artan yağışlarla zayıflıyor

ABD Tarım Bakanlığı, ülkenin kışlık buğday hasadının bir hafta önceki yüzde 27 oranında tamamlandığını ve beş yıllık ortalama olan yüzde 14’ün üzerinde olduğunu söyledi. Bakanlık ayrıca kışlık buğday mahsulünün yüzde 49’unun iyi veya mükemmel durumda olduğunu bildirdi. Karadeniz bölgesinde, Rusya ve Ukrayna’nın kurak bölgelerinin yeniden yağış almaya başlaması, Rusya hasadında beklenenden daha iyi verim beklentisi yarattı. Commonwealth Bank analisti Dennis Voznesenski buğday hakkında “Şu anda fiyatlara yukarı yönlü desteği görmek zor. Kanada ve Avustralya’da toprak nemi iyileşiyor” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Gazi Kutlu: Ayçiçeğinde çiftçiyi ağlatan gerçekler: Fiyatlar düşüyor

TÜİK verilerine göre üreticide son 27 aydır artan ayçiçeği...

Zincir marketlerde yeni uygulama! Vatandaş kasaya gitmeden öğrenebilecek

Gıda işletmelerinde yeni dönem başladı. Zincir marketlerde karekod uygulamasına...

Seramik şirketinin genişleme ve yeni maden için istediği alan orman, mera ve tarım arazilerinden oluşuyor

Muğla ve Aydın’da orman nüfusu tehdit altında. Yıllar önce...

Adapazarı’na rakip Bayburt’tan çıktı: Ata tohumundan ekildi organik! Sonbaharda hasat edilecek….

Bayburt’ta ata tohumlarıyla sebze, meyve yetiştiren 74 yaşındaki çiftçi...