Stratejik ürün ayçiçeğinde ekim alanları yüzde 15 arttı

Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Şafak Kırbiç, Türkiye’de ayçiçeği ekim alanlarının yüzde 15 arttığını, ancak hala ülkemizdeki ayçiçeği yağı ihtiyacının yüzde 65-70 kadarının karşılanabildiğini ifade etti.

Şafak Kırbiç, iki yıllık COVID-19 salgınının ardından başlayan Rusya-Ukrayna savaşının dünyada gıda güvenliğinin önemini artırdığını ifade etti. Stratejik bir ürün olan ayçiçeğiyle ilgili dünya genelinde sıkıntılar yaşandığını anımsatan Kırbiç, bu sürecin ardından Türkiye’de üretimin artırılması için olumlu çalışmalar yapıldığını dile getirdi.

Ayçiçeği ekim alanlarının genişlediğine dikkati çeken Kırbiç, “Tarım teşkilatları, belediyeler ve bizlerin katkılarıyla ayçiçeği ekim alanları ülkemizde yüzde 15 artış sağladı. Şu anda ülkemizdeki ayçiçeği yağı ihtiyacının yüzde 65-70’ini kadar karşılayabiliyoruz. Bu yüzden ayçiçeği üretimini artırarak ülke ihtiyacının karşılanması hatta dışarıya ihraç edilmesi dahi mümkündür” dedi. Ayçiçeğinin her türlü iklim şartlarına uygun bir bitki olduğunu, planlı bir üretim ve çiftçilerin desteklenmesiyle ayçiçeği üretim miktarının artabileceğine işaret etti.

Trakya Birlik’in Türkiye için önemli bir kuruluş olduğunu ifade eden Şafak Kırbiç, Trakya Birlik olarak ayçiçeğinde çiftçileri memnun eden bir fiyat açıkladıklarını belirtti. Geçen dönem bir önceki yıla göre 32 bin ton fazla ürün mübayaa ederek 311 bin ton civarında ürün mübayaası gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

1 Milyar 659 Milyon 505 Bin Liralık Destekleme Ödemesi Bugün Hesaplara Aktarılacak

Tarım ve Orman Bakanlığı tarımsal destek ödemeleri kapsamında 1...

Deniz Zeyrek: Görünen Köy

Deprem, sel felaketi, siyasi keşmekeş derken memleketin esas gündemini...

Depremin tarım ve gıda sistemine etkileri

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen çalıştayda, 6 Şubat’ta yaşanan...

Fiyatı şişirip ithal ET kapısını açtılar

Üreticinin elinde kesime gönderilemeyecek hayvanların kaldığını aktaran Sencer Solakoğlu,...