Soğan ikinci yarıda tüketiciyi güldürecek

Kuru soğan fiyatı bir yılda yüzde 315 arttı. Artışta girdiler nedeniyle üretimden vazgeçilmesi etkili oldu. 2023’ün ikinci yarısından itibaren yüksek rekolte ile birlikte fiyatların düşmesi bekleniyor.

2022 yılında tarım ürünlerindeki fiyat artışları hayli çarpıcı oldu. En yüksek artış soğanda yaşandı. Önceki gün açıklama yapan Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, geçen yıl markette takip edilen 42 ürünün tamamında fiyat artışı tespit edildiğini, fiyatı en fazla artan ürünün hem markette hem de üreticide kuru soğan olduğunu kaydetti. Bayraktar açıklamasında kuru soğanın markette fiyatının yüzde 314,6 arttığına dikkat çekti.

2022 yılında genel olarak üretici fiyatlarındaki artışta en önemli etkenin artan üretim maliyetleri olduğuna işaret ederek, girdilerde yüzde 100 ile yüzde 400 arasında artışlar yaşandığını vurgulayan Şemsi Bayraktar, kuru soğanda arzın azalmasının da fiyat artışında diğer bir faktör olduğuna belirtti.

İstanbul hali ortalama fiyatlarına bakıldığında kuru soğanın haziran ayından itibaren çıkışa geçtiği görüldü. Yıla ortalama kilogram fiyatı 1,75 lirayla başlayan soğan, nisan ayında ortalama 3,25 liraya haziran ayında 6 liraya ulaştı. Soğanın kilogram fiyatı Ağustos ayında 9 liraya yükseldi. Eylülde de yükseliş devam etti.

Kasım ve aralık aylarında kuru soğan halde en yükek 13 liraya kadar ulaştı. Aralık ortasından itibarense ortalama kilogram fiyatı 9 liradan çıkış yapıldı.

2022’de üretim azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı son verilere göre sebze ürünleri üretim miktarı 2022 yılında bir önceki yıla göre yüzde 0,5 oranında azalarak yaklaşık 31,6 milyon ton olarak gerçekleşti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Mehmet Yaşin: İhtiyaç listesi

Bizim kuşak bunu da gördü! Dendiğine göre, Anadolu'yu yıkan bu...

Bakan Kirişçi: Bazı barajlarımızda sızıntılar olsa bile bunlar çok önem arz etmiyor

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, deprem sonrası durumla...

Perakendecilerden deprem bölgesine yardım seferberliği

Depremzedelere iş dünyasından destek veren grupla artmaya devam ediyor....

Fay hattındaki 24 kentimiz ve 110 ilçemiz

İTÜ'lü yerbilimci Prof. Dr. Okan Tüysüz fay hattındaki 24...