Siyah incirde üretici de ihracatçı da dertli

Bursa siyah incirinde hem üretici hem de ihracatçı zor bir sezon geçiriyor. Bu yıl ilk kez gümrükten geçer not alamadı. Pazarda ciddi daralma yaşayan ihracatçı, üreticiden mal almaya çekinir oldu.

Erkenci incirin kalite problemi nedeniyle gümrükten dönmesi, Bursa Siyah İnciri’nin de imajını zedeledi. Bursa’nın aynı zamanda coğrafi işaretle koruma altına alınan ürünü Bursa Siyah İnciri, bu yıl ilk kez gümrükten geçer not alamadı. Pazarda ciddi daralma yaşayan ihracatçı, üreticiden mal almaya çekinir oldu. İhracatçı, “Satamayacağım ürünü neden alayım!” derken, üretici ise mahsulün tarlada kalmasından dertli. Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Başkanı Senih Yazgan, “Rekolte arttı, pazar daraldı. Siyah incir için kötü bir yıl” dedi.

Hasat sezonu başlangıcında yüksek rekolte üreticiyi umutlandırsa da ilerleyen günlerde yaşanan arz fazlasına bağlı fiyat gerilemesi ve alım kotalarının oluşturulması mahsulü tarlada bıraktı. 2021’de en çok Almanya, Hollanda ve İngiltere’nin de bulunduğu 40 ülkeye ihraç edilmişti. Bu yıl bu ülkelerin uyguladığı gümrük kısıtlamaları ihracatçının pazarında daralmaya neden oldu. Yüksek rekolte nedeniyle ürün bolluğu yaşanan siyah incirde ihracatlık mahsul fiyatı hızla gerilerken olgun incir ile reçellik incir arasındaki makas daraldı.

İlk kez gümrükte takıldı

Ürün alımları ile ilgili yaşanan sıkıntılarda tepkilerin odak noktasında kalan ihracatçı firmaların satamayacağı malı almasının mümkün olmadığını belirten Yazgan “Bu konuda aslında birkaç farklı soruna bakmamız gerekiyor. İncir Avrupa’da egzotik meyve raflarında yer alıyor. Bizim de birinci pazarımız burası. Avrupa’da yaşanan enflasyon nedeniyle bölgedeki tüketim alışkanlıklarında önemli değişikler yaşandı ve egzotik meyve talebi düştü” dedi.

Bursa siyah incirinin ihracat sürecinin bu yıl kolay olmadığını ve firmaları da zorladığını belirten Yazgan, “Ülkemizdeki erkenci bölgelerden giden incirlerde yaşanan kalite problemi ne yazık ki Bursa Siyah incirinin de algısını kötü yönde etkiledi. Bu sene ilk defa Bursa siyah inciri gümrükteki kalite kontrolü geçemedi ve bazı partiler geri gönderildi” diye konuştu.

Dönemsel olgunlaşma olmadı

Yazgan ayrıca bu sezon tarladaki ürün miktarında da yükseldiğine dikkat çekerek, “Bu sene siyah incirde iki boğum arası mesafe kısaldı. Ayrıca bizim aralarında ufak farklarda olsa dönemsel olarak olgunlaşma süreleri ayrışan bölgelerimizin tamam mevsimin de etkisiyle birlikte olgunlaştı. Nereden bakarsanız bakın bu yıl siyah incir için kötü bir yıl oldu” dedi.

Yeni pazar gerekli

“Biz yine 18 bin ton dolayında alıma ulaşırız” diyen Yazgan; “Ama dediğim gibi satamayacağımız ürünü de alamayız. Bu yıl fiyat da üreticiyi memnun etmedi, bizim için de benzer bir durum söz konusu. Gelecek yıl için Uzakdoğu’da pazar yaratmak adına Bursa Büyükşehir Belediyesi ile birlikte bir çalışma içerisindeyiz” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı: TMO alım hazırlıklarını tamamladı

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin...

Türkiye’nin narenciye ihracatı yılın 4 aylık döneminde yüzde 16 artışla 475 milyon dolar oldu

Türk narenciye sektörü, Irak pazarında yüzde 399’luk rekor ihracat...

Tescilli ‘dalbastı’ kirazında 800 ton rekolte bekleniyor

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat 2023'teki depremlerden etkilenen Malatya'nın Yeşilyurt...