Şevket Sayılgan: Türkiye’de zorlaşan enflasyon ve tarım ilişkisi

Enflasyon, fiyat seviyelerindeki genel bir artış olarak tanımlanan ekonomik bir kavramdır. Bir ekonominin enflasyon oranı, ülkedeki tüketim malzemeleri ve hizmetlerinin fiyatlarına olan genel bir etkisini gösterir.

Türkiye gibi tarım sektörünün önemli olduğu bir ülkede, enflasyon ve tarım arasındaki ilişki daha da önemli hale gelir. Son açıklanan Kasım 2023 TÜFE enflasyonu yüzde 61,98 olarak gerçekleşirken, tarım girdisini kullanan gıda enflasyonu yüzde 67,16 oldu.

Tarım sektörünün gelişimi ve yaşadığı sorunlar dikkate alınacak olursa önümüzdeki aylarda da tarım kaynaklı gıda enflasyonu etkisini daha konuşmaya devam edeceğiz. Bu konuda kasım ayı itibarıyla Antalya seralarından almış olduğum bilgiye göre yandaki TABLO bize bu öngörüyü oluşturma nedeni olmaktadır.

Türkiye’deki Tarım Sektörü

Türkiye, tarım sektörü bakımından önemli bir role sahip olan bir ülkedir. 2023 3.çeyrek sonu itibarıyla GSYİH’nin yüzde 10’nu oluşturmaktadır. Tarımsal üretim, Türkiye’nin milli gelirinin önemli bir bileşenidir ve istihdamın yaklaşık yüzde 15’ini sağlamaktadır. Tarım sektörü, ülkenin dış ticaret dengesi açısından da önemlidir ve özellikle son yıllarda tarım sektörü dış ticaret açığı vermektedir. Burada tarımsal girdilerdeki artışın satış fiyatları ile karşılanmaması ile birlikte sürecin ithalat ile “terbiye” edilmeye çalışılmasının getirmiş olduğu kısır döngünün de etkisi belirleyici olmaktadır.

Tarım ürünleri ve enflasyon

Türkiye’deki tarım ürünleri, tüketici enflasyon oranlarını etkileyen önemli bir faktördür. (TÜFE’nin yüzde 25,43’ü gıda ve alkolsüz içecek grubundan gelmektedir. Tarımsal üretim maliyetlerindeki artış, fiyatları yukarı doğru itmekte ve enflasyonu tetikleyebilmektedir. İklim koşulları, tohum fiyatları, tarım girdileri ve diğer faktörler, tarım ürünlerinin fiyatlarını doğrudan etkileyen faktörlerdir. Kasım 2023 TÜFE enflasyonu yüzde 61,98 iken gıda ve alkolsüz içecekler grup enflasyonu yüzde 67,16 olarak gerçekleşmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Türk-İş açıkladı… Yoksulluk sınırı 50 bin lirayı aştı! Bekâr bir çalışanın aylık ‘yaşama maliyeti’ yeni asgari ücretin üstünde

TÜRK-İŞ'in şubat ayına ilişkin açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasına...

Hakan Yüksel: Tarımda yüksek teknoloji ve makineleşme!

Tarım sektörü, gıda güvenliği, kırsal kalkınma ve çevre gibi...

İdil Çimrin: Çay saatine lezzet katın

İdilika'nın Mutfağı'nda bugün nefis çay saati lezzetleri var... Bugünlük...

Ziraat Bankası’nda usulsüzlük zinciri: Ziraat yöneticisinden kendi şirketine kredi

Ziraat Katılım Bankası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Fikrettin Aksu’nun,...