Serpil Kurtay: Gönül kervanını durdura durdura, gidiyoruz yârim seninle Burdur’a

0
406

Etrafını saran büyük şehirlerin ortasında “ötelenmiş” kardeş gibi bir Burdur… Biraz da bahtsız… Her ne kadar birileri “Görmeden önce mutlaka ölmeniz gereken yerler” listesine koysa da imparatorların gözde şehri Sagalassos Antik Kenti, Türkiye’nin Maldivleri Salda Gölü ve turizme açılan ilk mağarası İnsuyu Mağarası’yla “ölmeden görülmesi gereken” yerlerden biri bence…

Görmeden önce mutlaka ölmeniz gereken yerler:

1- Yozgat

2- Bayburt

3- Bilecik

4- Burdur

Ne kadar ayıp! Hem bunu yazana hem de bana! Nasıl olur da ilk dörde giren bir şehri şimdiye kadar yazmam! Hâlbuki göllerini, lavanta bahçelerini, antik kentlerini ne de çok severim. Gerçi şehir merkezine hiç gitmedim. Gezip gördüğüm yerleri anlatmadan önce şehir merkezi nasıl bir yerdir diye de merak etmeden duramıyorum.

‘VEFALI ESKİ BİR DOST’

Bir şehri anlamak için her zaman ilk başvurduğum “kutsal bilgi kaynağı” Ekşi Sözlük’e başvurayım diyorum; o da ne? Erişimin engellendiği aklıma geliyor. Ama demokrasilerde çare tükenmez! Buluyoruz bir yolunu:

“90’larda yaşayan, kapitalizmin pek uğramadığı, nüfusunun ciddi bir kısmını yaşlı vatandaşlarımızın oluşturduğu, şişi aşırı lezzetli olan, bünyesinde muazzam güzellikteki Sagalassos Antik Kenti’ni bulunduran, bence ‘sakin şehir’ unvanını kazanması gereken iç Akdeniz Bölgesi ili. Sınırları içerisinde AVM olmaması, ilin 90’larda yaşadığı düşüncesini pekiştiriyor.” İmza: aslinda haklisin

“Burdur şey değil mi ya vefalı eski dost. Pek ortalıkta görünmez ama orada olduğunu hep bilirsin. İnsana güven verir. İyi günde de kötü günde de yanındadır. Tek bir caddesi ile dimdik ayakta durmasını bilir. Kıymetini bilmediğin ama sana değer veren kişidir Burdur.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz