Sahte ‘Anzer Balı’ satanlara yönelik suç duyurusu

İkizdere ilçesine bağlı Anzer Yaylası’nda yaklaşık 250 kişi, sahte bal ile mücadeleye dikkati çekmek amacıyla bir araya geldi. Rize Barosu Başkanı Ümit Peçe, ‘Anzer balı’ adı altında sahte ürün satanlara yönelik suç duyurusunda bulunduklarını bildirdi.

Yaylada arıcıların da aralarında bulunduğu grup adına açıklama yapan Peçe, Anzer balının Rize’nin ve Türkiye’nin önemli bir markası olduğunu söyledi.

Cumhuriyet başsavcılığına şikayet dilekçesi vererek, balda sahtecilik yapanlarla ilgili süreci başlattıklarını belirten Peçe, “Savcılık, titizlikle şüphelileri tespit ediyor. Bizim de tespit ettiğimiz kişi ve kurumları dilekçemize ekledik. Ayrıca tespit edemediğimiz şahıslarla ilgili çalışma var. Süreç tamamlanınca kişiler mahkeme önüne çıkacak. Tespit sürtecinin ardından yargılanma süreci ve tazminat davası açılacak” dedi.

Üretici de mağdur tüketici de

Peçe, sahte Anzer balı satışının çok olduğunun altını çizerek, “İzmir, İstanbul ve Ankara’da çok kişi var. İlerleyen zamanda netleşince isimleri de kamuoyu ile paylaşacağız. Şu ana kadar 50’ye yakın tespit ettiğimiz yer var. Sahte Anzer balının kilosunu 7 bin 500 liraya satan firma ve kişiler var. Üretici bu noktada çok mağdur, tüketici mağdur. Bu parayı verip sahte bal alanlar çok mağdur. Tüketiciyi bilinçlendirmek için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Hukuki sürecin bir başlangıç olduğunu vurgulayan Peçe, “Sahte balı tamamen bitiremeyebiliriz ama minimum düzeye indirebiliriz. Elimizden geldiğince bu işi minimize etmek için hukuki süreci takip edeceğiz” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Gazi Kutlu: Ayçiçeğinde çiftçiyi ağlatan gerçekler: Fiyatlar düşüyor

TÜİK verilerine göre üreticide son 27 aydır artan ayçiçeği...

Zincir marketlerde yeni uygulama! Vatandaş kasaya gitmeden öğrenebilecek

Gıda işletmelerinde yeni dönem başladı. Zincir marketlerde karekod uygulamasına...

Seramik şirketinin genişleme ve yeni maden için istediği alan orman, mera ve tarım arazilerinden oluşuyor

Muğla ve Aydın’da orman nüfusu tehdit altında. Yıllar önce...

Adapazarı’na rakip Bayburt’tan çıktı: Ata tohumundan ekildi organik! Sonbaharda hasat edilecek….

Bayburt’ta ata tohumlarıyla sebze, meyve yetiştiren 74 yaşındaki çiftçi...