Rusya’ya narenciye ihracatında rekabet kızışıyor

Narenciye ihracatçısı en büyük pazarı olan Rusya’da rekabet ile karşı karşıya… Hayrettin Uçak, Çin ve Azerbaycan’ın yaş sebze-meyve ve narenciye ihracatında ciddi rakip haline geldiğini belirtti.

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak, narenciye ihracatının ana pazarı olan Rusya’da rekabetin gitgide arttığını söyledi. Narenciye sezonuna gelindiğini, limon, portakal, elma, greyfurt, kivi, muz gibi sezon meyvelerinin ihracatının başladığını belirten Uçak, Çin ve Azerbaycan’ın yaş sebze-meyve ve narenciye ihracatında ciddi rakip haline geldiklerini vurguladı.

Uçak, “Gün geçtikçe narenciye ihracatında rakiplerimiz artıyor. Çin bile Rusya pazarına ciddi anlamda narenciye ihraç ediyor. Bizim ana pazarımız Rusya. İhracatımızın yüzde 60’ı Rusya’ya yapılıyor. Mısır, Fas, İran rakiplerimiz arasında. Ve şu an Azerbaycan da ciddi anlamda tarım yapmaya başladı. O da rakiplerimizin arasında yer alacak.

Pazar payımız daralabilir, pazarımızı korumamız için rekabet gücümüzü artırmalıyız, ürünün kalitesi artırılmalı. Ticaret Bakanlığımızın ihracatçıya ciddi destekleri var ve bu destekleri çok iyi değerlendirmeliyiz. Üreticilerimizin kaliteyi artırması gerek. Ürünlerimizin ihracat öncesi burada analizleri kontrolleri yapılıyor. Üretici ile beraber çalışıyoruz. Kalite çok önemli” diye konuştu.

“Rekolte oldukça yüksek”

Narenciyede bu sene rekoltenin yüksek olduğunu kaydeden Uçak, ürünlerde kalite düşüşü olduğuna ve büyüyemediğine dikkat çekti. İklimsel etkenlerin ürünleri olumsuz etkilediğini söyleyen Uçak, “Hava şartları ürünün gelişimini engelledi, yağmur olmayınca ürünlerimiz küçük kaldı. Bu da üreticinin değerinin altında satış yapmasına neden oldu. İşçi bulamadık, ürünler dalında kaldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Prof. Dr. Aykut Gül: Planlı üretime herkes katkı koymalı

Aşırı kutuplaşmanın olduğu dönemler­de sağlıklı tartışmalar yapmak, ortak akılla...

“Personel eksikliği üretimi durma noktasına getirebilir’’

Gündemimizde zam değil, personel var Mehmet Hanifi GÜLEL Ekmek fiyatının zamlandığı...

İnek sütü üretiminde rekor

Türkiye’de ticari işletmelerin topladığı aylık inek süt miktarı, mayısta...

Kayseri Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Akay, Toprağın Sesi Programının konuğuydu

https://youtu.be/ntsdt7c66cE?feature=shared Her hafta cuma günü 19.30’da Lider Haber TV ekranlarında...