Ruh halini iyileştiren 10 yiyecek

Yiyecekler kendinizi daha iyi hissetmemize yardımcı olabilir ve uzmanlar bazı besinlerin özellikle ruh halinizi iyileştirebileceğini söylüyor. İşte ruh halini iyileştiren 10 yiyecek.

Genel olarak insanlar için kesinlikle ortak olan bir şey vardır ve o da herkesin kendini iyi ve mutlu hissetmek istemesidir. İyi bir ruh halinden bahsedildiğinde genellikle endorfinden söz edilir.

Endorfinler, beyinde salınan ve daha sonra vücutta olumlu duygular yaratan hormonlardır. Örneğin, yoğun egzersiz endorfinlerde artış sağlayabilir, aynı zamanda kahkaha ve belirli yiyecek türleri de artışa yol açabilir.

Belirli yiyecekleri tüketerek endorfin seviyelerini artırabilirsiniz. Mutluluk verici yiyecekler vardır. Yiyecekler endorfin içermez, ancak mutluluk hormonlarının salınımını tetikleyebilir. Endorfinler, tatmin hissini arttırmak, ruh halini iyileştirmek ve ağrıyı hafifletmek için vücut tarafından salınır.

Hangi besinlerin endorfin seviyelerini etkilediğine geçmeden önce, ruh halinin birçok şeyden etkilendiğini unutmamak gerekir. Mutluluk üzerinde sadece hormonlar değil, aynı zamanda yaşam koşulları da önemlidir. Zor bir yaşam döneminden geçiyorsanız, endorfin seviyelerini artıran yiyecekleri yemek sorunları sihirli bir şekilde çözmeyecektir, ancak daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir.

Önemli olan düzenli, çeşitli ve dengeli beslenmektir. Gerekli mineralleri, vitaminleri ve antioksidanları alırsanız, vücudunuz hem fiziksel hem de zihinsel olarak tam seviyede çalışacaktır.

İşte ruh halini iyileştiren 10 besin.

Ruh halini iyileştiren 10 yiyecek

ORMAN MEYVELERİ

Yaban mersini, çilek, böğürtlen, ahududu ve kızılcık gibi orman meyveleri yaşa bağlı bilişsel gerilemeyi yavaşlatırlar. Orman meyvelerinde bulunan polifenollerin hafıza, konsantrasyon ve çeşitli hormonların salınımının tetiklenmesi etkisi birçok çalışmada doğrulanmıştır. Polifenollerin antioksidan ve iltihap önleyici özellikleri, sinyallerin beyne daha iyi iletilmesini sağlayan nöronal aktiviteyi uyarır. Ne kadar meyve yemelisiniz? Açık değil. Ancak beslenme uzmanı, “kanser önleyici özellikleriyle tanındıkları için” de onları menüye koymanızı tavsiye ediyor.

Ruh halini iyileştiren 10 yiyecek

BİTTER ÇİKOLATA

Çikolata sevenler bunun morali yükselttiğini zaten biliyorlar ve araştırmalar da bunu doğruluyor. Çikolata, serotonin, dopamin ve endorfin gibi hormonların uyarılmasıyla bağlantılı olan birkaç farklı bileşik içerir. Bazı araştırmalar, çikolatanın endorfinlerle etkileşime girdiğini gösteriyor. Şekerli yiyecekler yemek, hipotalamusta (beynin duygusal aktiviteyle ilgili kısmı) endorfin salınımını uyarır ve bu da vücudu daha iyi hissettirir. Ancak daha fazla antioksidan içerdiği bitter çikolata tüketilmesi gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Aylin Öney Tan Evrensel kültür çay

Dünya Çay Günü geliyor. Çay bizim için çok önemli,...

19 Mayıs

Tomurcuk çayın fiyatı belli oldu

ÇAYKUR, beyaz çay üretiminin hammaddesi olan tomurcuk çayın kilogram...

Ticaret Bakanı Bolat duyurdu: 3 defa yakalanan firmalara kapatma cezası geliyor

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, "Fahiş fiyat uygulayan işletmeleri tespit...