Rize’nin Anzer balı satışa çıktı

Rize’nin dünyaca ünlü coğrafi işaretli Anzer balı, kalite kontrollerinden geçmesinin ardından 2 bin TL’lik fiyatı ile satış için raflardaki yerini aldı.

2 bin 300 rakımdaki Anzer Yaylası’ndan üretilen ve ismini de bu yayladan alan Anzer ballarından alınan numunelerin Rize İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince kalite kontrolleri yapılmak üzere Hacettepe Üniversitesi’ne gönderilmesinin ardından kontrolden geçen ballar, dolum yapılarak mühür ve coğrafi işaret bandrolü de yapıştırılarak ambalajlandı.

1 kilogram, 500 gram ve 250 gramlık kavanozlar ile satışa hazır hale getirilen ballar kooperatiflere teslim edildi.

Kilosu 2 bin liradan satılıyor

Bu yıl ki kilogram fiyatı 2 bin TL olan Anzer balları, yurt içinden ve yurt dışından talep ederek çoğunluğu hasta olan ön siparişe adını yazdıran tüketicilere gönderilmeye başlandı.

Satışa başladık”

Aldıkları ön siparişleri bitirmeye çalıştıklarını ve gelecek haftaya yeni siparişlerle başlayacaklarını ifade eden Anzer Ballıköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Muzaffer Deniz, İHA’ya yaptığı açıklamasında “2022-2023 sezonunun ballarını coğrafi işaretli olarak satışa başladık. Anzer balında alınan coğrafi işaret nedeniyle ballarımızın piyasaya çıkması biraz gecikti ancak şu anda satışlarımız başladı. Müşterilerimizin ürünlerini parça parça gönderiyoruz. Önümüzdeki pazartesi gününe kadar ön siparişini aldığımız tüm ürünlerimiz müşterilerimize gitmek için çıkmış olacak. Tabii sonrasında da talebi olan vatandaşlarımıza yine ürünlerini göndermeye devam edeceğiz.”dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

23 Mart Dünya Meteoroloji Günü

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar,...

Yumurta üreticilerinden ‘yüksek fiyat’ açıklaması

Yumurta Üreticiler Merkez Birliği (YUM-BİR) Başkanı İbrahim Afyon, “Yükselen...

İrfan Yalın: “Dünya su günü” kutlu olsun; suyun tarihi

Büyük şehirlerimizi bekleyen kuraklığa karşı maliyeti her geçen gün...

İdil Çimrin: Ramazan’ın ilk günü Tokat’tayız

İdilika'nın Mutfağı'nda Ramazan'ın ilk günü, Anadolu'nun beşiği Tokat sofrasına...