Pahalılık tam gaz

0
416

Ali Can Polat

Ekonomist ve uzmanlar TÜİK’in hesapladığı verilerin piyasadaki etkisini yitirdiğini belirtirken üreticiler gıda enflasyonunda uzun bir artış dönemine girildiğini söyledi.

Hükümetin “belini kırdığını” iddia ettiği enflasyon hız kesmiyor. Cuma günü açıklanacak olan şubat ayı enflasyon verileri beklenirken market raflarında etiket yarışı sürüyor. Et gibi bazı temel gıda ürünlerinde aylık artış yüzde 20’leri buldu.

İktidar, aralık ayından bu yana enflasyonda baz etkisiyle yaşanan rakamsal başarı gibi göstermek istese de market rafları tam tersini söylüyor. Şubat ayının ilk günlerinde 220 liraya satılan orta yağlı etin kilosu bugün yüzde 22 zamla 269.90 liraya satılıyor. Benzer şekilde deprem olduğu gün 27.90 liraya satılan kırmızı mercimek bugün 37.50 liraya raflarda yer alırken 29.90’a satılan domates 35 lira, 33.90’a satılan salatalık 36.90’a, 39.90’a satılan en ucuz bütün piliç ise 44.75’e çıktı.

Bu fiyat artışlarını değerlendiren Tüketici Birliği Federasyonu Başkanı Mehmet Emin Deniz, kendilerinin de market sepeti endeksi tuttuklarını hatırlatarak TÜİK’le birlikte açıklayacakları verilere göre özellikle et, tavuk ve süt fiyatlarında rahatsız edici artışlar olduğunu aktardı. Deniz, “Hijyen malzemelerinde de artış var. Paketli gıdada markalar ve marketlerin deprem nedeniyle elini taşın altına koyduklarını düşünüyoruz orada bir artış olmadı. Ancak buna karşın tüketici enflasyonunda aylık yüzde 2-3’lük bir artış bekliyoruz” diye konuştu.

ÜRETİCİ CAN ÇEKİŞİYOR

Kuraklık ve deprem felaketiyle birlikte başta et ve süt olmak üzerinde gıda enflasyonunda büyük artışlar beklediğini söyleyen Türkiye Ziraatçiler Derneği Başkanı Hüseyin Demirtaş, “Tabii TÜİK yüzde 1 bile açıklayabilir onu bilemiyoruz. Ama üretimimiz kuraklıkla can çekişiyorken bir de deprem vurdu. Gıda enflasyonunda uzun sürecek bir artış dönemine girdik diyebiliriz” dedi.

Yurttaşın hissettiği aylık enflasyon artışının yüzde 7’yi bulabileceğini söyleyen Prof. Dr. Duran Bülbül ise “TÜİK bu ay bile düşük bir oran açıklayabilir. Ama artık piyasalarda bir hükmü kalmadı, Merkez Bankası’nın faiz açıklamalarına benzedi bu. Türkiye’de kimse TÜİK’in enflasyon verilerini baz alarak yatırım veya ticaret yapmıyor artık” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz