Organize ceviz üretiminde hedef, orta vadede 20 bin ton rekolte

Türkiye’de Ceviz Üreticileri Derneği (CÜD) üyeleri tarafından kurulan 35 bin dekardaki organize ceviz bahçelerde bulunan 1 milyon dikili ağaçtan, önümüzdeki yıllarda 20 bin ton ceviz rekoltesi hedefleniyor. CÜD Eş Başkanı Ömer Ergüder, yerli üretiminin artırılması ve desteklenmesi için son yıllarda yüzde 4’e düşürülen gümrük vergisinin en azından hasat döneminde artırılmasını talep etti.

Türkiye’de organize ceviz bahçelerinin her geçen yıl hem dikim alanında hem de rekoltede artış yaşanıyor. Özellikle son 10 yıldır Ceviz Üreticileri Derneği üyeleri tarafından dikilen 35 bin dekardaki 1 milyon ağaçtan orta vadede 20 bin ton ceviz rekoltesi bekleniyor.

Bu yıl CÜD ceviz hasadının ikincisi Bursa Yenişehir’de bulunan ve Türkiye’nin önde gelen organize ceviz bahçelerinden olan May Ceviz’de yapıldı. Etkinlikte konuşan CÜD Eş Başkanı Ömer Ergüder, ceviz üretiminin artması için öncelikle yerli üreticilerin ithalata karşı korunması gerektiğini belirterek, son yıllarda yüzde 25’ten, yüzde 4’e düşürülen gümrük vergisinin artırılması gerektiğini kaydetti.

Türkiye’de tüketilen cevizin yüzde 70’ine yakınının ithal edildiğini bildiren Ergüder, yıllık 150 bin ton ceviz tüketimiyle dünya sıralamasında ilk üçte olan Türkiye’nin cevizin ana yurdu olmasına rağmen tükettiği cevizin sadece 3’te 1’ini üretebildiğini söyledi.

Üretimin tüketimi karşılayamaması nedeniyle başta ABD, Şili ve Çin olmak üzere pek çok ülkeden yılda 250 milyon doları bulan ithalatın yapıldığına dikkat çeken Ergüder, “Dünya sıralamasına bakıldığında kişi başı ceviz tüketimi konusunda İran, Suriye ve Çin’le yaklaşık 2 kilo ile birlikte ilk sıralarda yer alıyoruz. 2020 yılında yaklaşık 90 bin ton ceviz ithal edildi. Cevizde tazelik ve nemlilik oranı lezzeti belirleyen çok önemli bir etken. Yerli üretici cevizi tarladan sofraya en kısa zamanda ulaştırıyor. İthal edilen cevizler okyanus aşırı gemilerle veya trenle binlerce kilometreden taşındığı için nakliye sırasında lezzet ve kalite kaybına uğruyor. Ayrıca depolama ve ambar zararlılarına karşı korunması için kimyasal fumigasyon işlemine tabi tutuluyor” dedi.

“Yatırım yapmak isteyenler muhakkak bize başvursun”

Derneklerinin 2020’de kurulmasına rağmen şu an 40 üyeye ulaştıklarını ve sayılarının az olmasına rağmen sahip oldukları ekim alanıyla üretimin büyük kısmını yaptıklarını belirten Ergüder, ceviz üretiminin verimli ve dünyayla rekabet edebilecek hale gelebilmesi için doğru toprak ve en az 200 dekarlık arazilerde doğru dikim yapılmasını gerektiğini vurguladı. Ceviz alanında ciddi bir yatırımın 10 ile 12 yıl gibi bir geri dönüş sürecine yetecek maddi güç gerektirdiğini ifade eden Ergüder, bu alanda yatırım yapmak isteyenlere de muhakkak derneklerinden bilgi almak için başvurmalarını istedi.

Ceviz piyasasına da değine Ergüder, tarım ürünlerinde son 12 ayda yüzde 135‘lik artış yaşanmasına rağmen, geçen yıl ceviz fiyatının 35 lira olduğunu ve bu yıl toptan fiyatların 60 ile 70 lira arasında olduğunu söyledi. Süper marketlerde satılan birçok cevizlerin maalesef kaliteli ve yerli olmadığını ifade eden Ergüder, alım gücünün düşmesi ile Türkiye’de tüketim düşüşü beklediklerini aktardı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Aylin Öney Tan Evrensel kültür çay

Dünya Çay Günü geliyor. Çay bizim için çok önemli,...

19 Mayıs

Tomurcuk çayın fiyatı belli oldu

ÇAYKUR, beyaz çay üretiminin hammaddesi olan tomurcuk çayın kilogram...

Ticaret Bakanı Bolat duyurdu: 3 defa yakalanan firmalara kapatma cezası geliyor

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, "Fahiş fiyat uygulayan işletmeleri tespit...