Neden bazı yemeklerin tadı pişirildikten sonraki günlerde daha iyi oluyor?

0
436

ABD’nin Philadelphia kentindeki Monell Kimyasal Duyular Merkezi’nden Pamela Dalton, bazı yemeklerin tadının pişirildikten sonraki günler neden daha iyi geldiği sorusunu yanıtladı. Dalton, “Yiyeceklerin tadının farklı gelmesinde iki etken rol oynuyor” dedi.

Bazıları, oturdukları sofrada yemek arttığı zaman bunları sonra tüketmeyi hiç sevmez. Bunların bir kısmı artan yemekleri yemeyi düşük sosyoekonomik düzeyle özdeşleştirdiği için, bir diğer kısmıysa taze yemeğin daha lezzetli olduğunu düşündüğü için böyle hisseder.

Ancak Washington Post, uzmanlarla konuşarak bazı yemeklerin tadının pişirildikten sonraki günler neden daha iyi geldiğine cevap aradı. 

İKİ ETKEN ROL OYNUYOR

ABD’nin Philadelphia kentindeki Monell Kimyasal Duyular Merkezi’nden Pamela Dalton, bunun iki yönden incelenmesi gerektiğini söylüyor:

“Yiyeceklerin tadının farklı gelmesinde iki etken rol oynuyor. Biri yemeğin kendisinde, diğeriyse yemeğin tadına bakan kişide.”

Independent Türkçe’nin aktardığı habere göre; Dalton, yemeğin ısı kaynağıyla ilişkisi kesilince pişmeye devam ettiğini ve bunun tadı etkilediğini söyledi. 

Washington’daki Rasika adlı restoranın şefi Vikram Sunderam ise Hint yemeklerini işaret ederek baharatların yemeğe zamanla daha iyi nüfuz ettiğini vurguladı:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz