Narların Ekşi Olma Yolculuğu Başladı

Mutfakların en önemli lezzetlerinden bir tanesi olan nar ekşilerinin yapımına narların olgunlaşıp hasat edilmesiyle birlikte başlandı. Olgunlaşıp ekşi yapmaya hazır olan narlar ağaçlardan büyük bir özenle toplanarak, taneleri ayıklanıyor ve kaynatılarak ekşi elde ediliyor.

 Mutfakların en önemli lezzetlerinden bir tanesi olan nar ekşilerinin yapımına narların olgunlaşıp hasat edilmesiyle birlikte başlandı. Olgunlaşıp ekşi yapmaya hazır olan narlar ağaçlardan büyük bir özenle toplanarak, taneleri ayıklanıyor ve kaynatılarak ekşi elde ediliyor.

Salatadan çorbalara kadar birçok yemeğe ayrı ve eşsiz bir lezzet katan narlar, ekşi yapılmaya başlandı. Çukurova’nın bereketli topraklarında yetişen erkenci narlar, dallarından taze taze koparılarak uzun sürecek bir ekşi yapımı yolculuğuna çıkıyor. Marifetli ellerde daha da lezzetli hale gelen ekşiler, kaynatıldıktan sonra da şişelenerek soğumaya bırakılıyor.

Nar hasadının başlaması ile birlikte nar ekşisi yapımının da başladığını ve doğal nar ekşisinin her zaman alıcı bulduğunu kaydeden Muhittin Topal; “Eylül ayı sonu itibari ile narlar toplanmaya başlıyor. Şuanda Adana’da yetişen erkenci narlarımızı topladık ve tanelerini ayırma işlemini yapıyoruz. Taneleri ayrıldıktan sonra da sıkma ve kaynatma işlemlerinin ardından ekşilerimiz hazır olacak. Yaptığımız bu nar ekşilerinin bir kısmının kendimize ayırıyoruz evimizde kendimiz kullanmak için kalan kısımlarını da satıyoruz. Bizim için bir geçim kaynağı ve ek bir gelir olmuş oluyor. Bu şekilde dalından toplanan, suyu sıkılan narlar ekşi oluyorlar ve içinde hiçbir katkı maddesi de bulunmuyor. Bu nedenle de doğal nar ekşisine her zaman büyük talep oluyor.” dedi.

Nar ekşisinin fiyatı hakkında da bilgiler veren Topal; “Nar ekşisi yaparken, hemen hemen 13 kilo civarında narlardan 1 kilo ekşi çıkıyor. Kilosu da 40 liradan satıyoruz. Her yerde nar ekşisi satılıyor ancak bu saf ve doğal olanını bulmak gerçekten çok zor. Türkiye’nin neredeyse bütün bölgelerinde nar ekşisi biliniyor ve yemeklerde kullanılıyor. Ekşiyi çıkardıktan kısa bir süre içerisinde de hemen satılıyor. Nar bahçemiz büyük olduğu için ekşiyi de çok yapıyoruz ve satıyoruz. Ne kadar yorucu olursa olsun hem bahçemizde ürünü değerlendirmiş oluyoruz hem de aile bütçesine katkımız olmuş oluyor.” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Prof. Dr. Aykut Gül: Felaketler örnek uygulamaların önünü açabiliyor

Son bir haftada güzel gelişmeler oldu tarım sektörünü ilgilendiren…Bugünkü...

Deniz salyangozundan 3,2 milyon dolar gelir

Yılın ilk iki ayında yapılan deniz salyangozu ihracatı yüzde...

Celal Toprak: Tarlasını terk etmeyen çiftçiye destek, çözüme giden ilk adım olur

Türkiye’nin önde gelen perakendecilerinin üye olduğu Gıda Perakendeciler Derneği’nin...

Didem Eryar Ünlü: Su için yeni bir “Paris Anlaşması” gerekli

Birleşmiş Milletler neredeyse 50 yıldır ilk kez Su Konferansı...