Muz üretiminde gübre kullanımı yüzde 60 düştü

Fiyatlardaki artış muz üretiminde gübre kullanımını yüzde 60 düşürdü. Üretiminde yeterli miktarda gübre kullanılamadığını belirten sektör temsilcileri, üreticilerin hayvan gübresine yöneldiğini belirtiyorlar. Gübre kullanımının azalmasıyla muz üretiminde 1 milyon tona ulaşan rekoltede de yüzde 20 düşüş bekleniyor.

Muz üretiminde gübre kullanımı, yüksek fiyatlardan dolayı yüzde 60 azaldı. Üreticiler gübre fiyatlarındaki artışa karşı, alternatif ürün olan hayvan gübresi kullanmaya başladı. Muz üretiminde gübre kullanımının düşmesiyle 1 milyon tona ulaşan rekoltenin yüzde 20 azalması bekleniyor. Muz üretiminde girdi maliyetlerinin arttığına dikkat çeken sektör temsilcileri, son bir yıldır sera kurulumu için verilen devlet destek miktarının düşürülmesi nedeniyle, yeni bahçe kurulumunun yapılmadığını aktarıyor. Diğer yandan üretimin kısıtlı olduğu bir dönem olması nedeniyle büyük şehirlerde yerli muz fiyatları 25 liradan satılırken, ithal muzun fiyatı 40 liraya kadar çıktı.

“Rekolte 1 milyon tonun altına düşebilir”

Girdi maliyetlerinin üretimde azalmaya neden olacağını ifade eden Anamur Bozyazı Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş, geçen yıl 6-7 liraya ürettikleri muzu zararına, 4 ile 4,5 liraya satabildiklerini söyledi. Bir üretici olarak bir önceki yıla göre bu yıl muz bakımında gübrelemeyi yüzde azalttıklarını belirten Gümüş, “Bu da muzda verimi etkileyecek. Verimde azalmayı sadece muzda değil, diğer tarım ürünlerinde de yaşayacağız. Bütün üreticiler şu anda gübre kullanımını kısıyor. Sadece gübre kullanımı değil, enerji ve su maliyetleri de yüksek. Rekolte de 1 milyon tonun altına düşme olasılığını olduğunu düşünüyorum. Biz muzda yüzde 100 kendimize yeter hale gelmiştik. Fakat plansız ve programsızlıktan dolayı tekrar ithal muza ülkemiz mahkum edilecek” dedi.

Üreticide birinci kalite muzun fiyatı 10- 11 lira

Şu anda muz üretimin daraldığı bir dönem olmasından dolayı fiyatlarda bir yükseliş yaşandığını kaydeden Gümüş, kilosu 10 lira 11 lira civarında üreticiden alındığını aktardı. Muzda birinci ve ikinci kalite olduğunu belirten Gümüş, zincir marketlerin ikinci kalite muzda yaptığı promosyon indiriminin birinci kalite yerli muzun fiyatının düşük olmasına yol açtığını ifade etti. Gümüş, şu an seralarda birinci kalite muzun fiyatı 10-11 liradan, ikinci kalite muzun ise 5-6 liradan alıcı bulduğunu bildirdi. Diğer yandan muzda kayıt dışı üretimin de fiyatları olumsuz etkilediğini iletti.

Ziraat Yüksek Mühendisi Bünyamin Kozak ise, gübre maliyetlerinde son yıllarda yaklaşık 3 kat artış yaşandığını ifade etti. Muzda ciddi anlamda gübre kullanımının azaldığını belirten Kozak, bunun verimde en az yüzde 20 azalmaya yol açacağını söyledi. Kozak, “Türkiye’de son 1 yıldır yeni sera kurulumu yok. Bu; geçen yıl Bakanlığın 20 milyon liraya kadar olan yatırım destek kredisini, 2 milyon liraya düşürmesinden kaynaklanıyor. Sera kurulum maliyetlerinin yükselmesi yeni kurulumları bıçak gibi kesti” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Ebru Erke: Pişirme tutkusu genlerine işlemiş bir şef

Yemekseverlerin favori animasyon filmlerinden, Oscar Ödüllü ‘Ratatouille’daki Collette karakterine...

Sahrap Soysal: Bi’ pilav, bi’ çorba!

Patlıcan dendi mi çoğumuzun aklına ilk önce karnıyarık ve...

Yoksulluk gıda fiyatına yansıdı

İTO’nun verilerine göre İstanbul’da enflasyon yüzde 56 oldu. Megakentte...

197 Milyon 283 Bin Liralık Destekleme Ödemesi Bugün Hesaplara Aktarılacak

Tarım ve Orman Bakanlığı tarımsal destek ödemeleri kapsamında 197...