Muz Hastalığı Yayılıyor. Global Gıda Güvenliğini Tehlikeye Atacak

Yeni muz bakterileri global çapta hızlı bir yayılım gösteriyor. Bu bakteriler Afrika’yı 10 sene önce vurdu. Utrecht Üniversitesi ve Wageningen Üniveritesi ve Araştırma Enstitüsü’nün yürüttüğü genetik çalışmalara göre bu Afrika’nın gıda güvenliği için ciddi bir tehdit oluşturuyor.

Bitki bilimciler bu konuda gerçek bir endişe içerisinde. Fusarium solgunluğu baskın TR4 türünün muz çiftçilerini etkilediği Mozambik’te ilerliyor.

Ancak bu etkilenen tek ülke de değil, geçen senelerde, bu bulaşıcı hastalık Asya’dan Güney Amerika ve Afrika kıtalarına yayıldı. Bunlara istinaden 2013’te Mozambik’te yayınlanan rapordan sonra ise uzun yıllar sonra başka rapor yayınlanmadı.

Fitopatoloji Laboratuvarları sorumlusu Gert Kema ‘Biz bu hastalığın kontrolümüz altında olduğunu düşünüyorduk ama ne yazık ki öyle olmadığının farkına vardık. Kema’nın Ph.D. öğrencisi Anouk van Westerhoven ve Utrecht Üniversitei biyoinformatik ve veri bilimcisi Meichal Seidl’ın ortak yürüttüğü yeni çalışmalar ise TR4 mantarları ortaya çıktığı yerden 200 kilometre ötede kendini yeniden gösterdi.

Yapılan genetik çalışmalar farklı konumlarda bulunan patojenlerin birbiriyle yakından ilişkisi olduğunu ortaya koyarken bu bilgi Mozambik’te bulunan patojenlerin bunların kaynağı olduğunu ortaya koydu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Sencer Solakoğlu: Sınırlar kapatılır veya bir ambargo gelirse Türkiye ne et yiyebilir ne de yanından geçebilir!

https://youtu.be/40KMfDIbfL4?feature=shared   Gazeteci Cüneyt Özdemir’in Youtube yayınına konuk olan Bursa Damızlık...

Simide suistimal zammı geliyor

Seçim öncesi simitteki zam, geri alındı. Şimdi ise KDV...

Yaş meyve ve sebze ihracatı 2024’e hızlı başladı

Yaş meyve sebze sektörü, 2024’ün ilk 3 ayında yüzde...

Büyük, çok sulu ve etli; işte AB coğrafi işaretli Ayaş domatesi hakkında merak edilenler

AB şimdiye dek peynirden baharata, tarhanadan zeytine kadar 21...