Meteoroloji: Yeni yağış dalgası geliyor, sıcaklıklar artacak

Meteoroloji uzmanları, hafta sonu yeni bir yağış sisteminin etkisi altına girecek Türkiye’de sıcaklıkların da batı kesimlerden başlayarak artacağını açıkladı.

Bugün ve yarın doğu kesimlerinde yağış beklendiğini söyleyen Acar, şunları söyledi:

“Bu yağışlı sistem, hafta sonu ülkemizi terk edecek. Ancak yeni bir sistemin yine cumartesi gününden itibaren ülkemizin güneybatı kesimlerinden başlayarak ülkemizi etkisi altına alacağını tahmin ediyoruz. Bu yeni hava kütlesiyle beraber sıcaklıkların batı kesimlerden başlayarak artacağını tahmin ediyoruz. Şu anda zaten sıcaklıklar, iç ve kuzey kesimlerimizde, doğu kesimlerimizde mevsim normallerinin altında seyrediyor.

Sıfırın altında sıcaklıkları ölçüyoruz, örneğin Sivas’ta, Kayseri’de. Ancak hafta sonu batı kesimlerden başlayarak bu sıcaklıkların iç kesimlerde mevsim normalleri civarına kadar çıkacağını, güney ve batı kesimlerde ise mevsim normallerinin üzerine çıkacağını tahmin ediyoruz.

Hava sıcaklıkları önümüzdeki bir haftalık periyotta iç kesimlerde ve batı kesimlerde mevsim normallerinin yer yer üzerine çıkabilir. Ancak aşırı sıcaklık beklemiyoruz kuzey kesimlerde. Doğu kesimlerde ise mevsim normalleri civarında sıcaklık bekliyoruz.

https://www.mgm.gov.tr/tahmin/turkiye.aspx?g=1#sfB

‘ÇAMUR ŞEKLİNDE YAĞIŞ OLABİLİR’

Hafta sonu ülkemizi etkileyecek yeni bir yağış sistemi görülecek. Afrika çöllerinde yeni bir tozu kaldıracağını tahmin ediyoruz. Fakat hafif düzeyde bir çöl tozu taşınımı var. Öncelikle ülkemizin güneybatı kesimlerinde Muğla, Antalya ve Aydın çevrelerinde vatandaşlarımız tozu gökyüzünde görebilirler. Fakat yağışlı bir durumda ise çamur şeklinde yağış olabilir. Hafif, yer yer orta kuvvette bir toz taşınımı bekliyoruz perşembe ve cuma günleri.

Ankara, İstanbul ve İzmir için ekstrem bir meteorolojik hadise şu an için gözükmüyor. Sıcaklıklar mevsim normalleri civarında. İzmir’de biraz yüksek, mevsim normallerinin üzerinde hava sıcaklıkları bekliyoruz. Yağış anlamında ise öğleden sonraları yerel gök gürültülü sağanak yağışlar etkili olabilir ama kuvvetli bir hadise bugünden yarına görünmüyor.

Vatandaşlarımızı hafif, yarı ortak kuvvetteki bir çöl tozuna karşı uyaralım. Hafta sonu gelecek olan bu yeni yağışlı sistemle beraber batı kesimlerde bir ısınma bekliyoruz. Bu ısınmayla beraber yağışların yerel kuvvetli olma ihtimali var. Kısa süreli gök gürültülü sağanak yağış cinsinde kısa sürede ani sel, su baskını, yıldırım hadiselerine rastlayabiliriz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Çanakkale, İzmir, Manisa ve Uşak’ta orman yangını… 575 hektarlık alan zarar gördü!

Çanakkale Eceabat'ta dün akşam saatlerinde tarım arazisinde ve ormanlık...

Abbas Güçlü Ormanlarımız nasıl yok oluyor?

Hemen her yıl büyük orman yangınları yaşanıyor ve kahroluyoruz....

Gazi Kutlu: Tarımsal üretim planlanmasında stratejik ürünler belli oldu

Ekimde başlayacak sezonla 2024'ün ülkemizin tarımsal üretim planlamasına geçiş...

Kurak arazileri yeşertecek yeni formül: Sulamasız Tarım

https://youtu.be/gdTCyVahCYg?feature=shared Herhangi bir su kaynağı, elektrik, sondaj ya da basınçlı...