Meteoroloji saat verdi! Birçok ile kar ve fırtına uyarısı

0
537

Meteoroloji güncel hava durumu tahminlerini açıkladı. Buna göre, Marmara ve Ege’de yarın fırtına, İzmir, Manisa, Uşak, Afyonkarahisar, Kütahya, Denizli, Antalya, Isparta, Konya, Mersin ve Adana’da kar yağışı bekleniyor. İşte il il hava durumu tahminleri…

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, yarın rüzgar, sabah saatlerinden sonra Marmara ve Ege’nin batısında kuzey yönlerden kuvvetli rüzgar ve fırtına (saatte 60-80 kilometre), İstanbul Avrupa yakasında yer yer tam fırtına (saatte 80-100 kilometre) şeklinde esecek.

Resim

ÇOK KUVVETLİ KAR YAĞIŞI

Sabah saatlerinden itibaren İzmir’in iç ve yüksek kesimleri, Manisa’nın yüksekleri ile öğle saatlerinden sonra Uşak, Afyonkarahisar, Kütahya ve yüksek kesimleri başta olmak üzere Denizli çevrelerinde kuvvetli kar yağışı görülecek.

Meteoroloji 2’nci Bölge Müdürlüğü Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi’nden yapılan açıklamada “Yapılan son değerlendirmelere göre; 05 Şubat Pazar günü sabah saatlerinden itibaren İzmir’in iç ve yüksek kesimlerinde (300 metre ve yukarısı) kuvvetli kar yağışı (5-20 cm) beklendiğinden ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don, kuvvetli rüzgarla birlikte tipi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır” denildi.

SAAT VERİLDİ

Yarın öğle saatlerinden itibaren Antalya’nın yüksekleri ve Isparta ile akşam saatlerine doğru Konya’da kuvvetli, Antalya’nın doğusunun yüksek kesimleri, Isparta’nın doğusu ile Konya’nın güney ve batı ilçelerinde yer yer yoğun kar yağışı etkili olacak.

Mersin ve Adana’nın yüksek kesimlerinde de kuvvetli olması beklenen kar yağışı pazartesi günü Adana’nın yükseklerinde etkisini daha da artırıp yer yer yoğun şekilde etkisini gösterecek.

ADANA’DA 7 İLÇE İÇİN KUVVETLİ KAR UYARISI

Adana’nın yüksek kesimlerinde etki olan kar yağışı nedeniyle Adana Büyükşehir Belediyesi sosyal medya sayfasından uyarılarda bulundu. Belediyeden yapılan açıklamada, “Vatandaşlarımızın dikkatine. Tufanbeyli, Saimbeyli, Aladağ, Feke, Karaisalı, Kozan ve Pozantı’nın yüksek kesimlerinde kuvvetli kar yağışları beklenmektedir. Tüm ekiplerimiz teyakkuz halinde olacaktır. Vatandaşlarımızın kötü hava koşullarına hazırlıklı olması gerekmektedir” denildi.

VALİLİK DE UYARDI

Eskişehir Bölge Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi’nce yapılan açıklamada, yarın kent merkezinde 20 santimetre ve üzeri kar beklendiği duyuruldu. Vatandaşlar, buzlanma, don, kuvvetli rüzgar, tipi gibi olumsuzluklara karşı tedbirli olmaları yönünde uyarılırken, bir uyarı da Bursa Valiliği’nden geldi.

Bursa Valiliği sosyal medya hesaplarından yaptığı duyuruda; “Eskişehir Bölge Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi’nce yapılan son değerlendirmelere göre ilimizde rüzgarın yarın sabah saatte 60-80 kilometre şeklinde esmesi beklendiğinden çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi, ulaşımda aksamalar, soba ve doğalgaz kaynaklı baca gazı zehirlemeleri gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır” ifadelerine yer verdi.

3 GÜN ETKİLİ OLACAK

Meteoroloji’nin yayımladığı güncel haritaya göre, Pazar günü başlayacak olan kar yağışı yurdun büyük bölümünde etkili olacak. Kar yağışının 3 gün boyunca yoğun bir şekilde süreceği belirtiliyor.

İSTANBUL’A UYARI

Öte yandan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’dan da İstanbul için kritik bir açıklama geldi. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Yerlikaya, şu ifadeleri kullandı;

*Meteorolojik verilere göre pazar günü İstanbul’da kuvvetli rüzgar ve fırtınanın (60-80 km/s), Avrupa Yakası’nda yer yer tam fırtına (80-100 km/s) şeklinde esmesi bekleniyor. Lütfen Ulaşımda aksama, çatı uçması, ağaç devrilmesi gibi olumsuzluklara karşı tedbirli olalım.

*İstanbul’umuzda beklenen olumsuz hava koşullarına yönelik Karla Mücadele Değerlendirme Toplantımızı yaptık. Hemşehrilerimizi meteorolojik gelişmelerle ilgili bilgilendirmeye devam edeceğiz.

*Yarın için önemli bir uyarım da özellikle motosiklet sürücülerimiz ve motokuryelerimize Kuvvetli fırtına nedeniyle köprü geçişlerindeki olumsuzluklara karşı lütfen dikkatli olalım can güvenliğimiz taşıdığınız ürünlerden de, zamanla yarıştan da çok daha kıymetli.

BİR UYARI DA İSTANBUL VALİLİĞİNDEN

Valilikten yeni yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi;

*Meteoroloji Bölge Müdürlüğümüzden bugün saat 13.00’te alınan son verilere göre yarın ve takip eden günlerde; “İstanbul çevresinde yağmur, kuzey ve yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur şeklinde görülecek yağışların, Pazartesi günü öğle saatlerinden itibaren il genelinde kar yağışınadönüşmesi bekleniyor.

Rüzgârın Pazar günü sabah saatlerinden sonra; kuzey yönlerden kuvvetli rüzgâr ve fırtına (60-80 km/saat), Avrupa Yakasında yer yer tam fırtına (80-100 km/saat) şeklinde eseceği” bildirilmiştir.

Meteorolojik raporlar ve olumsuz hava koşulları nedeniyle; İçişleri Bakanlığımızın “Kış Tedbirleri Genelgesi” uyarınca Valiliğimiz koordinasyonunda ilgili kurum ve kuruluşlarımızın temsilcileriyle Karla Mücadele Hazırlık Değerlendirme Toplantısı yapılmıştır.

1. İlimizde karla mücadele çalışmalarını yürütmek üzere; AFAD, Büyükşehir ve ilçe belediyeleri, güvenlik, trafik, sağlık ve ulaştırmaya ilişkin görevleri bulunan tüm kurumlarımız 24 Saat esasına göre hizmete hazır bulunacaklardır.

2. İstanbul’umuzda TAMP Çalışma gruplarımızı teşkil eden tüm kurumlarımız; 5.277 Km. Yol Ağı üzerinde 11.130 Personel, 171 Acil Çıkış Noktası ve 23 Otoyol Hizmet Tesisi (OHT),
57 İş Makinesi Noktasında 2.591 İş Makinası, 101 Noktada 475,400 Ton Tuz, 3.640 Ton Solüsyon kapasitesi ile kar ve buzlanma ile mücadele çalışmalarına hazır durumda bulunmaktadır.

3. İl Jandarma Komutanlığımız 437 araç ve 2.142 personel, İl Emniyet Müdürlüğümüz 210 araç ve 703 personel, Kızılay’ımız 101 noktada 2.300 Çalışan, gönüllü ve 162 araç, AFAD İl Müdürlüğümüz ise 1.250 Çalışan, gönüllü ve 84 araç ile karla mücadele çalışmalarına
destek vereceklerdir.

4. Bu çalışmalarda kullanılmak üzere temin edilen iş makinası, çekici ve kurtarıcı sayımız, 2022 yılına göre % 143 oranında artırılmıştır.

5. Otoyol güzergâhındaki 23 Hizmet Tesisinde 5.598 araçlık parklanma kapasitesi mevcuttur.

6. İlimizde olumsuz hava koşulları ve karla mücadele çalışmaları ile karayolu, havayolu, demiryolu ve deniz ulaşımında ilgili kurumlarımızca sürdürülen çalışmalar, Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezimizde 24 saat esasına göre takip edilmektedir.

7. İstanbul istikametine yola çıkacak kamyon, TIR ve diğer araç sürücülerimizin, bölgemizdeki olumsuz hava koşulları nedeniyle mağduriyet yaşamamak için, kış lastiği takılması ve yapılan uyarılara riayet edilmesi konusunda gerekli hassasiyeti göstereceklerine inanıyoruz. Olumsuz hava koşulları nedeniyle bütün vatandaşlarımızın dikkatli ve tedbirli olmalarını
bekliyoruz.

GÜNEY MARMARA’DA BAZI FERİBOT SEFERLERİ İPTAL EDİLDİ

Güney Marmara’da yarın ve 6 Şubat Pazartesi günü yapılacak bazı feribot seferlerinin olumsuz hava koşulları nedeniyle iptal edildiği bildirildi.

Erdek ile Adalar hatlarında ulaşımı sağlayan GESTAŞ AŞ’den yapılan açıklamada, 5-6 Şubat’ta Narlı-Adalar hattındaki tüm seferlerin iptal edildiği belirtildi.

Marmara Ro-Ro’dan yapılan açıklamada ise yarın saat 06.00 Erdek-Saraylar-Barbaros, saat 09.00 Saraylar-Barbaros, saat 15.00 Barbaros-Saraylar, saat 17.00 Barbaros-Marmara-Erdek, saat 19.15 Marmara-Erdek, saat 17.00 Erdek-Marmara-Barbaros ve saat 18.30 Marmara-Barbaros seferlerinin iptal edildiği kaydedildi.

Yarın saat 08.30’da Bandırma-Kadıköy seferini düzenleyecek olan İstanbul Deniz Otobüsleri İşletmesinin de bu seferi iptal ettiği bildirildi.

BURSA-İSTANBUL SEFERLERİ İPTAL EDİLDİ

Bursa Büyükşehir Belediyesince işletilen Bursa Deniz Otobüslerinin (BUDO) yarınki tüm seferleri, fırtına nedeniyle yapılamayacak.

BUDO’nun internet sitesinde yer alan duyuruda, Bursa ile İstanbul arasında 08.00 ila 19.30 saatlerindeki 16 deniz otobüsü seferinin iptal edildiği bildirildi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre, Marmara Denizi’nde sabahtan itibaren rüzgarın kuzey ve kuzeydoğu yönlerden saatte 50 ila 105 kilometre hızla esmesi bekleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz