Meteoroloji açıkladı: 2022’de son 52 yılın en sıcak Aralık ayı yaşandı!

Meteoroloji’nin verilerine dikkat çeken Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Son 52 yılın en sıcak Aralık ayını yaşadık. Yağışlar ciddi oranda azaldı. Bu tablo umut vermiyor. Kaynaklarımız sınırsız değil! Hepimiz üzerimize düşeni yapmalıyız” dedi. Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar da, “2022 en sıcak yıl açık ara. İklim değişikliği dünyamızı vurmaya devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 2022 yıl sonu sıcaklık değerlerini açıkladı.

1991-2020 dönemi ortalama sıcaklık değerinin 4,8°C olarak ölçüldüğü vurgulanan açıklamada, 2022 yılı Aralık ayı ortalamasının ise 3,2°C artış göstererek 8,0°C olarak gerçekleştiği kaydedildi.

Açıklamada, “Bu değer iklim değerlendirmesinde kullanılan 255 istasyona ait 1971-2022 yıllarını kapsayan 52 yıllık Aralık ayı ortalamalarının en yükseği olmuştur. Aralık ayları arasında en yüksek ortalamanın yaşandığı ikinci Aralık ayı 7,8 santigrat derece ile 2010 yılında yaşanmıştır. 2010 yılı Türkiye’nin yıllık en yüksek sıcaklık ortalamasının 5,5 santigrat derece yaşandığı yıldır” denildi.

“Bu tablo umut vermiyor”

Sosyal medya hesabından konuya ilişkin yaptığı paylaşımda, Meteoroloji’den gelen verileri incelediğini belirten Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Son 52 yılın en sıcak Aralık ayını yaşadık. Yağışlar ciddi oranda azaldı. Bu tablo umut vermiyor. Hep söylüyoruz, kaynaklarımız sınırsız değil! Bu bilinçle çalışıp, adımlarımızı atıyoruz. Hepimiz üzerimize düşeni yapmalıyız” ifadelerini kullandı.

“2022, açık ara en sıcak yıl”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı ve İklim Başmüzakerecisi Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar da, twitter hesabından yaptığı paylaşımda şunları kaydetti:

“Avrupa’da kar yok. Kayak merkezleri kapanıyor. Türkiye’de de kayak merkezlerinde kar yok. Suni kar yapılıyor. Sıcaklıklar mevsim normallerinin çok üstünde. Hiç hayra alamet değil. 2022 en sıcak yıl açık ara. İklim değişikliği dünyamızı vurmaya devam ediyor.

İklim değişikliği nedeniyle ayılar bile kış uykusuna yatmıyor artık…

Dünyada kuraklığın artması gıda kıtlığı demektir. Tarım her geçen gün daha önemli hale gelecek.

Van Bahçesaray’da geçen sene bu zamanlar 3-5 m kar vardı. Şimdi kar yok. Hava sıcaklığı mevsim normallerinin çok üstünde. Su kaynakları büyük risk altında.”

Kaynak: www.gidahatti.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Mehmet Yaşin: İhtiyaç listesi

Bizim kuşak bunu da gördü! Dendiğine göre, Anadolu'yu yıkan bu...

Bakan Kirişçi: Bazı barajlarımızda sızıntılar olsa bile bunlar çok önem arz etmiyor

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, deprem sonrası durumla...

Perakendecilerden deprem bölgesine yardım seferberliği

Depremzedelere iş dünyasından destek veren grupla artmaya devam ediyor....

Fay hattındaki 24 kentimiz ve 110 ilçemiz

İTÜ'lü yerbilimci Prof. Dr. Okan Tüysüz fay hattındaki 24...