Mersin’de tarım ürünleri doludan hasar gördü

Mersin’de geçen hafta yaşanan dolu yağışı, toplamda 3 bin dekarlık bir alanda açıkta yetiştirilen tarım ürünlerine zarar verdi.

Fasulye, domates, karnabahar, brokoli ve marul gibi ürünlerde yaklaşık yüzde 70’e varan oranlarda hasar meydana gelirken, narenciye ürünlerinde ise yer yer yüzde 100’e yakın hasar tespit edildi. Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin, “Kocahasanlı, Üçtepe, Yarenler, Koyuncu, Akdeniz, Fatih, Adnan Menderes, Tabiye ve Alata mahallelerinde yetiştirilen tarım ürünleri şiddetli dolu yağışından hasar gördü.

Erdemli’deki çiftçilerin genellikle 2 ila 5 dekarlık parçalı alanlarda tarım yapıyor olması nedeniyle çiftçiler Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) kaydı yaptıramıyor, dolasıyla zararları kendi imkânlarıyla karşılamak zorunda kalıyorlar. Fakat İlçe Tarım Müdürlüklerince belirlenmiş alanlarda zarar tespit çalışması yapılacak ve zararların bir kısmı ödenecek bilgisini aldık.

Bu şekilde çiftçilerimizin yaralarının bir nebze de olsa sarılacağını düşünüyorum” dedi. Mersin’in Toroslar ilçesinde ise Trabzon hurması bahçelerinin yaklaşık yüzde 30’unda yüzde 100’e yakın hasar tespit edildiğini kaydeden Mersin Akdeniz Ziraat Odası Başkanı Musa Yılmaz, “Trabzon hurması hasadı devam ediyor ancak üreticilerimizin Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) sigortalarının süresi 23 Kasım’da sona erdiğinden yaşadıkları mağduriyetin giderilmesi adına yetkililerle görüşme yapacağız” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Çiftçi kuruluşları tedbiri kendileri almaya çalışıyor

Ağustos 2023 den beri Kıbrıs'ta varlığı bilinen buna karşı...

Sofra kurmak artık çok daha pahalı

Tarımsal girdi enflasyonu 51 aydır soluksuz yükseliyor. Tarladaki maliyet...

Tarımsal girdilerde 2023’ün zam şampiyonu veteriner harcamaları!

Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi Aralık 2023’te yıllık yüzde 41,43,...

Tarım Bakanı Yumaklı’ya ithalat soruları!

Tarım ve Orman Bakanlığının 600 bin besilik sığır ithalatını...