Mehmet Yalçın: Fındıkağacı malikânesi

İskoçya’nın bir numaralı malt viski üreticisinin miras bıraktığı paha biçilmez fıçılar şişelendi, Türkiye’ye kadar geldi…

2013 yılının 22 Aralık günü İskoç gazetelerinin hemen tümünün birinci sayfasında aynı haber vardı: “Bay Viski’yi kaybettik…” Son nefesini ülkesinden uzakta, New York‘ta veren 86 yaşındaki Charles Grant Gordon‘un ölümü, ülkesinde büyük üzüntü uyandırmıştı. Zira büyük ölçüde Fransız, Japon, hatta Tayvanlı holdinglerin eline geçen İskoç viski dünyasında, sahibi hâlâ yerli olan ve dededen toruna viski üreten son aile şirketlerinden birinin lideriydi Gordon. Büyük dedesi William Grant‘in 1887’de kurduğu Glenfiddich ile Balvenie damıtımevlerini 1953’ten itibaren yönetmiş, viskiyi fabrikasyon hacimde üreten dev Girvan damıtımevini de bizzat kurmuştu.

Charles Grant Gordon viski firmasını yönettiği 60 yıl boyunca en beğendiği fıçıları kendine ayırmıştı.

Sevimli ve alçakgönüllü kişiliğiyle çalışanlarının bile “Charlie” diye seslendikleri genç adam, en büyük golü ise 1963’te attı. O zamana kadar tek bir damıtımevinin ürünü harmanlanmamış “single malt” viskiler çok az şişelenir ve İskoçya’da bile ender bulunurken, ilk popüler malt viskiyi dünya piyasasına çıkararak bu kategorinin öncüsü oldu. Yardımcıları “Patron, insanlar bu viskiyi diğerlerinden nasıl ayıracaklar? ‘Malt viski’ nedir, tüketicimiz bilmiyor” dediğinde, soruna dahiyâhe çözümü de o getirmişti: “Viskinin üçgen yeşil şişesinin yanına bir de üçgen şeffaf şişe koyup viskiye hayat veren memba suyunu dolduralım. İkisini bir arada satalım, viskinin arkasına da ‘Bu viski buzla içilmez. Diğer şişeden kendi ırmağının suyunu ekleyerek için’ yazalım…”

Küçük bir aile işletmesini yarım asırda dünyanın 1 numaralı malt viski üreticisine dönüştüren Charlie, İskoçya’nın en yaşlı insanı olarak 110 yaşında ölen teyzesi Janet Roberts‘a da çok düşkündü ve teyzesini Glenfiddich’e yakın evi Hazelwood House‘da, Türkçe söylersek Fındıkağacı Malikânesi’nde sık sık ziyaret ederdi. Gençliğinde yaz tatillerini geçirdiği bu kır evi, onda çocukluk anılarını canlandırıyordu.

2012’de önce teyze, ertesi yıl da vefalı yeğen hayata veda etti…

Charles Grant’in viski koleksiyonu, teyzesi Janet’in evi House of Hazelwood’un adıyla şişeleniyor.

Gizli mahzenin kapıları açıldı

Bize hayli uzak bu ailenin öyküsünü niye anlattığıma gelince… Charlie soyadını taşıyan Grant’s viskisini rakiplerinden de aldığı dökme viskilerle harmanlanıyor, bu yüzden tüm İskoçya’nın kalburüstü viskileri elinden geçiyordu. Ömrü boyunca İskoçya’nın yaylaları, ovaları ve adalarında yüzün üzerinde damıtımevinde üretilmiş binlerce fıçı viskiyi tatmış ve bunlardan en beğendiklerini kendine ayırmıştı. Kapanmış bir tesisinin gözlerden ırak deposunda bunları yıllandırıyor, düğün, anma ve yıldönümü gibi çok özel anlarda açıp sevdikleriyle paylaşıyordu. Öldüğünde bunlardan müthiş bir koleksiyonu miras olarak bıraktı. Ve varisleri, içe içe bitiremeyecekleri bu muazzam viski “kütüphanesi”ni satışa çıkarmaya karar verdiler…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Meteoroloji’den gök gürültülü sağanak uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 20 Mayıs hava durumu raporunu paylaştı....

Dr. Feyza Bayraktar: Yeme bozuklukları

Yeme bozuklukları, kökeni psikolojik sebeplere dayanan yeme tutum ve...

Ekmek fiyatlarını etkileyecek! Buğday fiyatlarına dair tahminler belli oldu

Türkiye'de yeni sezonda buğday arzıyla ilgili sıkıntı beklenmiyor. Hububat...

Didem Eryar Ünlü: “İklimi değil, ticareti koruma kanunu’’

İklimi korumaya ve adil dönüşüme ilişkin bölümleri muğlak olan...