Marketler kuyumcu dükkanı gibi oldu

0
336

Yoksullaşan vatandaş, temel gıda ürünü dahi alırken market rafları önünde dakikalarca düşünüyor. Bazıları, marketten eli boş çıkıyor.

Alım gücünün geldiği son nokta, market alışverişlerinde adeta bir dönemi bitirdi. CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, Birleşik Metal-İş Sendikası Araştırma Merkezi’nin (BİSAM) Mart 2023 verilerine göre dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenmesinin bir günlük maliyetinin 325 TL’yi aştığını, açlık sınırının 9 bin 752, yoksulluk sınırının da 33 bin 754 TL olarak açıklandığını anımsattı.

“İktidarın ekonomi politikaları sonucu ekonomik kriz her geçen gün derinleşiyor, halk daha da yoksullaşıyor” ifadelerini kullanan Başevirgen, “Maaşlardaki erime ve alım gücündeki düşüş en çok da gıda alışverişi yaparken hissediliyor. Vatandaşlar markette dakikalarca etiketlere bakıp eli boş çıkıyor. Ürünler artık tane ile alınıyor. Markete giden vatandaşlar yarısı bile dolmayan poşetlere dünyanın parasını ödüyor” dedi.

“Sadece beslenme için ailelerin ayırması gereken bütçe aylık 9 bin 752 TL” ifadelerini kullanan Başevirgen, “Asgari ücret 8 bin 506, en düşük emekli aylığı 7 bin 500 lira. Ülkenin yaklaşık yüzde 65’inin asgari ücretli olduğu düşünüldüğünde gelirin beslenmeye bile yetmediğini, ailelerin sadece karın doyurmaya çabaladığını söylemek mümkün” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz